Najmä v Česku a v neskoršom období aj Slovensku sa stala ryba tradičným hlavným jedlom na vianočnej večeri. V Rusku to tak nie je. V kresťanstve symbolizuje Ježiša, a preto sa spája s jeho narodením.

Starogrécky názov tohto stvorenia „IχθΥΣ“, teda ryby, je zároveň skratka definujúca meno Spasiteľa a ranokresťanskú konfesionálnu formulu. Každé z jej písmen je prvé písmeno gréckych slov: Iησοῦς Χριστός, Θεοῦ, Υἱός, Σωτήρ (v preklade – Ježiš Kristus, Syn Boží, Spasiteľ).

V ruskojazyčnom prostredí nie je tento fakt až tak široko známy. Rusi nie sú odporcovia rybích jedál, ale ani Vianoce, ani Nový Rok (Silvester), ktorý je tam najväčším sviatkom, nemajú „rybie“ dni. Aj keď ryba, ale nie ako hlavné jedlo, na ich stole tiež nechýba.

Bez kapra si mnohé slovenské domácnosti nevedia predstaviť štedrovečernú večeru. Foto: TASR/Miroslav Košírer

Kam odplávala ryba?

Sovietskemu vedeniu kedysi nečakane napadlo, aby sa postaralo o zdravšiu stravu spoluobčanov a zaviedlo povinné rybie dni v jedálňach a reštauráciách. V priebehu niekoľkých rokov sa tam každý štvrtok nedalo objednať nič iné okrem ryby. Postupne to upadalo, v tom období sa hovorilo, že obyvateľstvo skonzumovalo celé rybie zásoby.

Je na tom trocha pravdy. V Rusku bola ešte začiatkom 20. storočia úplná hojnosť všetkých druhov rýb. Dnes ich názvy poznajú mladšie generácie len z kníh.

Ako príklad uvediem sosvinského sleďa (Coregonus tugun). Josif Stalin ním pohostil Winstona Churchilla, ktorý sa stal ihneď jeho vášnivým obdivovateľom. „Sosvinský zázrak“ sa dlhé roky denne podával na raňajky anglickej kráľovnej. Medzi krajinami bola unikátna zmluva, ktorá povoľovala britským rybárom loviť sosvinského sleďa iba raz za rok presne jednu hodinu a ani o sekundu dlhšie. Pritom pre vlastných občanov bola táto ryba už dávno nedostupná.

(viac…)
Najnovšie autorské články