AKTUALIZOVANÉ Polícia pri podozrení z porušenia zákona koná bez ohľadu na to, z akého spoločenského a sociálneho spektra je preverovaná osoba. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) to uviedol po tom, ako vo štvrtok (16. 12.) policajti zadržali predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica. Predseda Smeru v následnej reakcii uviedol, že keby fungovala elementárna spravodlivosť, minister vnútra by bol odsúdený na 20 rokov.

O priebehu a výsledku súvisiacich trestných konaní bude podľa stanoviska informovať kompetentný policajt tak, aby nedošlo k zmareniu účelu vyšetrovania.

Ako pripomenul Mikulec, pandemická situácia na Slovensku je naďalej vážna. „Čelíme novému variantu koronavírusu, a tak, žiaľ, aj v predvianočnom období platia opatrenia, ktoré ako celok majú plniť jediný cieľ – chrániť životy a zdravie občanov,“ skonštatoval. Zároveň deklaroval snahu o to, aby bol všetkým občanom poskytnutý „primeraný životný priestor v súkromnom aj pracovnom živote“.

Ministra mrzí, že niektorí aktuálnu situáciu využívajú na spochybňovanie opatrení a vyzývajú ľudí na ich nedodržiavanie. „Niet pochýb o tom, že Policajný zbor si kontrolou týchto opatrení nezískava priazeň občanov, o to viac si cením, že koná nestranne, profesionálne a primerane, a preto má moju osobnú podporu,“ uviedol.

Obvinenie voči poslancovi Ficovi z trestného činu podnecovania potvrdila aj polícia. „Obvinený nebol v zmysle Trestného poriadku zadržaný, bol predvedený na základe dožiadania orgánu činného v trestnom konaní s cieľom vykonania nevyhnutných procesných úkonov,“ vysvetlil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Zároveň uistil, že keď to procesná situácia umožní, polícia poskytne k tejto veci bližšie informácie.

Lídra Smeru-SD Roberta Fica odviedla vo štvrtok večer polícia pred tým, ako sa mal začať stranou ohlásený protestný sprievod na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke. Po prepustení z policajnej stanice povedal, že bol obvinený z trestného činu podnecovania. Obvinenia odmieta.

Keby fungovala elementárna spravodlivosť…

„Keby fungovala elementárna spravodlivosť, minister vnútra by bol odsúdený na 20 rokov a nedával by nezmyselné a ustráchané vyjadrenia,“ uviedol v piatok popoludní na sociálnej sieti Robert Fico, pričom kritizoval aj prácu médií. „Len si predstavme, čo by tieto médiá vystrájali, keby vláda Fica zadržala Matoviča alebo Lipšica pri vyčíňaní pred bytovým komplexom Bonaparte,“ zdôraznil šéf Smeru.

„Keby médiá boli normálne a nie s krvavými očami proti Smeru a Ficovi, tak by sa polícia a Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) permanentne pýtali, prečo nekonajú proti ministrovi vnútra Mikulcovi. Dvaja dôveryhodní svedkovia tvrdia, že zobral úplatok 100-tisíc eur, “ konštatoval bývalý premiér.

Vetrák: Zadržanie môže pomôcť Ficovi

Zadržanie Roberta Fica políciou mu môže politicky pomôcť, myslí si poslanec parlamentu Milan Vetrák (OĽaNO). Jeho kolega z klubu Lukáš Kyselica dodal, že zásah nemusel súvisieť s protestom. Treba si podľa neho počkať na závery polície. Poslanec Alojz Baránik (SaS) hovorí, že pri Ficovi už skôr upozorňovali na poburovanie či podnecovanie.

Vetrák vidí dve roviny, právnu a politickú. „Zdá sa, že právna rovina bola naplnená a že polícia postupovala správne, ale nechajme to na orgány, ktoré sú zodpovedné za to, aby to skonštatovali,“ uviedol na tlačovej konferencii v parlamente. Myslí si, že takéto akcie môžu napomôcť Ficovi a jeho prívržencom na demagogické tvrdenia o tom, že sú utláčaní a ich práva sa porušujú. „To nie je pravda, pretože nepekným spôsobom zneužívajú pandémiu, myslia si, že ako poslanci si môžu dovoliť všetko,“ povedal. Bežní ľudia to podľa neho ťažko vedia rozlíšiť, preto to v politickej rovine môže znamenať výhru.

„Sami sme upozorňovali na to, že podľa nášho názoru dochádza k opakovaným prípadom trestnému činu poburovania a podnecovania, takže teraz je na polícii a prokuratúre, aby zvážili, či táto skutková podstata bola naplnená,“ skonštatoval Baránik.

Pokiaľ existovalo podozrenie zo spáchania trestného činu, polícia konala v zmysle zákona, tvrdí Kyselica. Pri podnecovaní treba podľa neho pozerať na spoločenskú závažnosť. „Podnecovanie môže byť už to, čo tomu predchádzalo, nemusí ísť o to zhromaždenie, ktoré bolo včera. Počkáme si na závery polície, aby sme nepredbiehali,“ dodal.

Beňová bude informovať Európsky parlament

„Zadržať predsedu opozičnej strany ani nemohol vymyslieť R. Mikulec, to bol určite ‚mám nápad‘ I. Matoviča. A teraz trochu vážne, lebo zadržanie lídra opozície je vážne, aj keď pár oslavných článkov si niektoré média neodpustili,“ napísala europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová na sociálnej sieti. Zdôraznila, že, protestom jazdou v autách a trúbením by nikoho „neohrozili“.

Demonštrácia sily je podľa jej slov v tejto situácii absolútne neprimeraná a absurdná. „A tak musím opäť o situácii v našej krajine informovať predsedu EP a výbor LIBE. Lebo toto je elementárne porušenie pravidiel právneho štátu,“ vyjadrila sa Beňová.

(tasr, sita)

Najnovšie autorské články