Pápež František na svoje narodeniny privítal utečencov, ktorí do Talianska prišli v rámci jeho apoštolskej cesty na Cyprus a do Grécka. Na generálnej audiencii sa sťažoval, že pred tichom utekáme k rádiu a televízii. Opäť vyzdvihol význam blížiacich sa Vianoc.

Pápež František na svoje 85. narodeniny v uplynulý piatok privítal prvú skupinu utečencov, ktorí do Talianska prišli v rámci jeho nedávnej apoštolskej cesty na Cyprus a do Grécka. Niektorí z nich sú lekári a informatici, humanitárny koridor zorganizovala Komunita svätého Egídia.

„Zachránil si nás!" ďakoval migrant z Konga. Spolu s ďalšími narodeninovému oslávencovi zaželali „dlhý život a veľa zdravia". Pontifik si vypočul ich príbehy a každému sa osobne prihovoril.

Z decembrovej apoštolskej cesty je už známy prepis debaty s tamojšími jezuitmi, kde pápež hovoril o „filozofii každodennosti". Tá podľa neho kombinuje pokoru a kreativitu v misionárskom poslaní jezuitov a iných kňazov. Pontifik tým reagoval na svedectvá spolubratov, ktorí v pokore akceptujú nečakanú misiu v rôznych krajinách. Dôležité je obzrieť sa na konci života späť s úsmevom a múdrosťou, upozornil pápež. Konkrétne povedal:

„Toto je kreatívna ľahostajnosť, ktorá pomáha napredovať. Toto je jezuitské povolanie: ideš tam, kde ti Boh dáva vidieť svoju vôľu a žiada ťa o poslušnosť. Pán to vie. Zmysel nášho apoštolského života nevidíme na začiatku, ale na konci nášho života, keď sa s múdrosťou obzrieme späť. To hovoril svätý Ján z Kríža: na konci života budeš súdený len z lásky. Ty si sa pripravil, si doktor (filozofie)... a teraz si kaplánom Poliakov v Aténach. Ako sa to dá pochopiť? S logikou Božieho kráľovstva, logikou protikladu, nevysvetliteľného...“

Utekáme pred tichom k rádiu a televízii

(viac…)
Najnovšie autorské články