Pápežove narodeniny, Benediktova Európa, ale aj ženy v cirkvi a vatikánsky megaproces. Najmä o tomto vatikanisti písali v predvianočnom čase.

Ďalšie pojednávanie s kardinálom Giovannim Angelom Becciuom a inými v ostro sledovanom „procese storočia“ bolo veľmi krátke a opäť neprinieslo nič zásadné. Ďalšie bude až po Vianociach na budúci rok. Tohtotýždňové zasadnutie sa pritom konalo dva týždne po pôvodne plánovanom termíne. Sme otvorené stavenisko, komentoval šéf Vatikánskeho súdu.

Bergogliovci vítali megaproces ako predzvesť triumfu pápežových reforiem a predpovedali rýchly rozsudok. Hrozí, že „Vatikán dostane ,KO'", myslia si naopak niektorí novinári, používajúc boxerský slovník. Podľa nich sa súdne konanie začína odznova a koniec je v nedohľadne.

To nie je pekný darček pre pápeža Františka, ktorý v piatok oslávil 85 rokov. Jeho predchodca Benedikt XVI. v jeho veku odstúpil, no médiá Františka vidia pri sile. Narodeninové gratulácie prišli ako obvykle z celého sveta, na čo sa pozrieme aj v citáte týždňa.

Rada kardinálov a Ženy v synodalite

V miništáte sa diskutovalo o rozpočte Svätej stolice na rok 2022, o aktuálnej politicko-zdravotnej situácii a o pandémii. Zasadala totiž Rada kardinálov, ktorá pomáha pápežovi Františkovi pri správe cirkvi a príprave novej apoštolskej konštitúcie. Osobne sa jej zúčastnila väčšina prelátov i pontifik. Kardináli hovorili aj o synodálnom procese, čo bolo predmetom ďalšej akcie.

(viac…)
Najnovšie autorské články