„Neverte všetkému, čo si prečítate na internete.“ – Abraham Lincoln. Túto poučku šestnásteho prezidenta Spojených štátov by mal mať na mysli každý, kto sa vydá do virtuálneho priestoru. Ušetrilo by sa tak veľa problémov. V posledných dňoch český internet zaplavili fotky antivaxerských osobností doplnené výzvou, aby sa ľudia nechali očkovať proti covidu. Lenže, rovnako ako v prípade Lincolna, ich citáty boli vymyslené.

Najprominentnejšie v týchto falošných výzvach figuroval spevák Daniel Landa. Internetoví vtipkári mu napríklad vložili do úst výzvu, že „očkovanie je jediná bezpečná a spoľahlivá cesta, ako zabrániť šíreniu tohto ochorenia, ktoré môže mať aj fatálne následky“. Ďalšie celebrity, ktoré sa proti svojej vôli stali nadšenými podporovateľmi očkovania, sú napríklad Jaroslav Dušek, Ilona Csáková alebo exposlanec Lubomír Volný.

Odlíšiť satiru od reality

Celé sa to vníma ako neškodná satira, pobavenie sa na účet tvrdošijných popieračov užitočnosti očkovania. Možno to aj poslúži dobrej veci, pár odmietačov to zmätie a budú nasledovať internetové alter egá svojich idolov k vpichu. Kiež by sa ale podobne vnímali všetky satirické kampane.

Nedá sa opomenúť predvolebný generátor reklamy Pirátov. Ten dokonale kopíroval kombináciu šialených sloganov s obrázkami z fotobanky. Občas sa takto podarilo vytvoriť skutočne vtipné volebné plagáty. Niektorí používatelia, hlavne podporovatelia Pirátov, sa nad tým začali pohoršovať. Tvrdili, že je to dezinformačná kampaň, ohováranie, je to dehonestujúce či hrozili žalobami. Pravdou je, že niektorí naleteli a zdieľali potom falošné pirátske tvrdenia ako pravdivé. Pokiaľ však ľudia nedokážu odlíšiť satiru od vašich reálnych vyhlásení, možno je problém vo vás.

Pravda a lož

Ďalším príkladom boja proti satire je zvláštna vojna, ktorú vedie americký factcheckingový server Snopes so satirickou stránkou The Babylon Bee. Snopes kedysi vyvracal zjavné hoaxy a mestské legendy typu čierna sanitka. Zaujímavo tiež dokumentoval vznik týchto povier. Potom sa však presunul do overovania tvrdení politikov, kde sa už ocitol na tenkom ľade. Niekoľko politických názorov nemožno jednoducho rozdeliť do škatuliek „pravda“ a „lož“.

(viac…)
Najnovšie autorské články