16. decembra, 13:46

Západné štáty pre omikron sprísňujú opatrenia, Únia plánuje na východe Európy masívnu očkovaciu kampaň

Západné štáty pre omikron sprísňujú opatrenia, Únia plánuje na východe Európy masívnu očkovaciu kampaňĽudia stoja v rade na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti COVID-19 pred nemocnicou St Thomas Hospital v Londýne. Nový variant omikron sa v Británii šíri neobyčajným tempom a v Londýne je momentálne zodpovedný za 40 percent všetkých prípadov nákazy. Foto: TASR/AP

Omikron sa šíri Európou. Silne preočkované západné štáty sprísňujú opatrenia, nariaďujú povinnú karanténu a urýchľujú preočkovanie treťou dávkou. Slabo zaočkovanej východnej Európe má k vyššej zaočkovanosti pomôcť kampaň z dielne Európskej únie. Pandémia je jednou z hlavných tém aktuálneho samitu v Bruseli.

Vysoká infekčnosť nového omikron variantu povedie podľa predpovedí únijnej agentúry k tomu, že túto zimu bude viac hospitalizovaných alebo mŕtvych než sa predpokladalo. Pôvodné odhady počítali s dôsledkami menej nákazlivého delta variantu.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v stredu uviedlo, že očkovanie samo osebe nebude stačiť na zastavenie šírenia variantu omikron. Agentúra vyzvala na „dôrazné opatrenia“ a hodnotenie rizika plynúceho z omikronu zvýšila na „veľmi vysoké“.

„V súčasnej situácii nám len očkovanie neumožní zabrániť vplyvu variantu omikron, pretože nestíhame riešiť medzery v očkovaní, ktoré stále existujú,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka ECDC Andrea Ammonová. Získať plnú imunitu po vakcíne trvá aspoň sedem týždňov. Podľa európskej komisárky pre zdravie Stelly Kyriakidesovej je „omikron skutočnou hrozbou a pravdepodobne sa stane dominantným variantom začiatkom roku 2022“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.