Jezuita Ján Ďačok, ktorý pôsobí v Ríme, považuje Františkovu návštevu Slovenska za najúčinnejšiu prezentáciu krajiny. Štandardu prezradil, ako prebiehalo pápežovo stretnutie s jezuitmi v Bratislave, ktoré vyvolalo značný rozruch. Slovenský kňaz, ktorý návštevu komentoval pre taliansku televíziu, nám tiež povedal, čo treba robiť teraz, keď eufória z apoštolskej cesty pominula.

Ján Ďačok prešiel počiatočnou rehoľnou formáciou za komunizmu. Študoval na Slovensku i na Pápežskej Gregoriánskej univerzite v Ríme, kde v súčasnosti vyučuje. Je morálny teológ, ktorý pôsobí na najstaršom vatikánskom tribunáli, takzvanej Apoštolskej penitenciárii, a je tiež lekár so špecializáciou v internej medicíne a brušnej sonografii. Okrem Teologickej fakulty Gregoriánskej univerzity vyučuje na Trnavskej univerzite. Slovenský kňaz prednáša o bioetike, postmoderne, ideológiách a o ľudskom živote.

Ako hodnotíte pápežovu septembrovú návštevu v krajine pod Tatrami?

Prvá návšteva pápeža Františka na Slovensku je výnimočnou udalosťou, ktorá sa zapíše do našej národnej histórie zlatými písmenami. Bol to iba druhý pápež, ktorý navštívil Slovensko. Preto ju treba vnímať ako jeho osobitný dar pre našu krajinu, za čo máme byť mimoriadne vďační. Napriek tomu, že sme mali veľmi krátky čas na jej prípravu, skončila sa vynikajúco. Je potrebné vysoko oceniť prácu všetkých organizátorov a dobrovoľníkov. Bola to najlepšia a najúčinnejšia prezentácia Slovenska pred celým svetom.

Splnila vaše očakávania? Čo ešte možno čakať?

Pápežova návšteva nielen splnila moje osobné očakávania, ale ich aj vysoko prekročila. Mal som totiž možnosť osobne sa stretnúť s pápežom-jezuitom aj na Slovensku a jeden deň komentovať jeho návštevu pre stanicu TV 2000, čo je televízny kanál Talianskej biskupskej konferencie.

https://www.youtube.com/watch?v=UaO2ix9h4zE
Ján Ďačok hovorí v čase od 2.10, ďalej od 16.30 a potom na konci v čase od 2.38.15.

Bol som aj na jeho záverečnej svätej omši v Šaštíne. Vašu otázku vnímam skôr v podobe: Čo ešte treba urobiť? Predovšetkým treba čo najlepšie poznať jeho príhovory, teda všetko, čo nám povedal a zanechal. Nestačí ich počuť iba raz alebo zachytiť len ich stručné syntézy. Teraz, keď už eufória z návštevy pominula, treba si ich opakovane čítať, uvažovať nad nimi a uvádzať do života. Iba tak jeho apoštolská cesta k nám splní svoj účel.

Čo by ste osobitne vyzdvihli okrem pápežovho stretnutia s jezuitmi?

(viac…)
Najnovšie autorské články