15. decembra, 20:08

O pár rokov nebude mať kto zachraňovať ľudí. Nemá to trápiť záchranárov v policajnej cele, ale vládu

O pár rokov nebude mať kto zachraňovať ľudí. Nemá to trápiť záchranárov v policajnej cele, ale vláduProtest záchranárov pred parlamentom, 14. 12. 2021. Reprofoto: Youtube / Bratislava život v meste

Trestné stíhanie dvojice záchranárov, čo v utorok protestovali pred parlamentom a zadržali ich za to, je nezákonné. Rozhodla o tom Krajská prokuratúra v Bratislave. Záchranári poukazovali na dlhodobé problémy v zdravotníctve. Zastali sa ich odborové organizácie. V protestoch chcú pokračovať v novom roku.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava po preskúmaní vyšetrovacieho spisu rozhodol, že uznesenie povereného príslušníka policajného zboru z utorka 14. decembra o začatí trestného stíhania pre prečin podnecovania v súvislosti s protestom zdravotníckych záchranárov je nezákonné a neopodstatnené.

Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, prokurátor predmetné uznesenie zrušil a uložil poverenému príslušníkovi Policajného zboru, aby vo veci znovu konal a rozhodol. Utorkové zadržanie dvoch zdravotníkov, ktorí protestovali pred parlamentom, dal preveriť generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave preskúmať zákonnosť, odôvodnenosť a primeranosť úkonov a rozhodnutí v trestnom konaní v súvislosti s ich zadržaním.

Polícia v utorok pred parlamentom zakročila proti protestujúcim zdravotníkom a sestrám, prikázala im zložiť transparenty a udeľovala im pokuty. Protestujúci boli podľa policajtov opakovane vyzvaní hliadkami, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území Slovenska nezhromažďovali. Polícia po zásahu zadržala a odviedla na výsluch prezidenta Slovenskej komory záchranárov Františka Majerského spolu s ďalším zdravotníkom. Po zhruba štyroch hodinách ich prepustili.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.