Foto: Viktor Orbán/FB

Felcsút je meno maďarskej dediny, ktoré by ste za bežných okolností nemali prečo poznať. Nachádza sa v malebnej pahorkatine medzi Budapešťou a Balatonom neďaleko historického Székesfehérváru. Tam vyrastal Viktor Orbán, aktuálny a dlhoročný predseda maďarskej vlády a strany Fidesz.

Vtedy vo Felcsúte

Korona nekorona, spomínať treba. Keď mal malý Viktor desať rokov, presťahovali sa jeho rodičia práve do obce Felcsút, ktorá má dnes okolo 1 800 obyvateľov. Vtedy niekedy zrejme začal počúvať a vnímať príbehy o maďarských futbalových hrdinoch, finalistoch z majstrovstiev sveta z rokov 1938 a 1954 a rozvíjala sa v ňom fascinácia najväčším maďarským futbalistom všetkých čias Ferencom Puskásom.

Ospalosťou a provinčnosťou sa Felcsút neodlišuje od iných maďarských dedín v širokom okolí. Napriek tomu je dnes na vzostupe a na športovej mape Maďarska mu patrí dôležité miesto. Všetko sa zmenilo, keď sa Viktor Orbán v tejto dedine rozhodol postaviť futbalovú akadémiu, ktorej dominantou je na dedinské pomery megalomanský futbalový štadión pomenovaný po hviezde Realu Madrid Ferencovi Puskásovi, v Španielsku prezývaným „Pancho“. Ten mimochodom v Maďarsku hrával len za Honvéd Budapešť a podľa všetkého vo Felcsúte ani nikdy nebol.

Pôsobivý hlavný vchod do komplexu futbalovej akadémie vo Felcsúte. Foto: Kamil Homoľa
https://www.youtube.com/watch?v=yuAB5XNj1bc
Pancho Aréna

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.