17. decembra, 06:24

Hrozba vojny s Ruskom a obavy, ktoré budí samotná Ukrajina

Hrozba vojny s Ruskom a obavy, ktoré budí samotná UkrajinaUkrajinský vojak zoskakuje z tanku medzi domami na sídlisku v meste Avdijivka na východe Ukrajiny 2. februára 2017. Foto: TASR/AP
Petr Drulák Profesor medzinárodných vzťahov.

Situácia na Ukrajine sa vyostruje. USA varujú pred sústredením ruských jednotiek blízko ukrajinských hraníc, Rusko varuje pred genocídou ruskojazyčného obyvateľstva a ponúka veľmocenskú dohodu. Propagandistické mašiny Washingtonu aj Moskvy bežia na plné obrátky. Nie je zrejmé, či dvojhodinová videokonferencia Bidena s Putinom z minulého týždňa prinesie uvoľnenie.

Čoho sa báť? Ak by Rusko skutočne podniklo inváziu, čo popiera, na území Ukrajiny by sa rozhorela zničujúca zástupná vojna Ruska proti Ukrajincom podporovanými a vyzbrojovanými USA a ďalšími členmi NATO. Pre Ukrajinu katastrofa, pre strednú Európu vážny problém. Pre Rusko? Okrem nákladov vojny by ekonomicky krvácalo aj inde: prišlo by nielen o plynovod Nordstream 2, ale aj o možnosť uskutočňovať medzinárodné platby. Ak to niektorí rusobijci považujú za lákavú možnosť, mali by zvážiť, že Rusko by síce oslabilo, ale nezmizlo. Nielenže by utužilo spoluprácu s Čínou, ale všetok zostávajúci potenciál by vrhlo proti západným záujmom, a to spôsobom, ktorý sme si zatiaľ ani nevedeli predstaviť. To by viedlo k nepredvídateľným dôsledkom aj pre členov NATO. Nič také nie je v záujme ani Ruska, ani Európy, ani rozumnejšej časti USA.

Obavy budí samotná Ukrajina. To, že by konflikt s Ruskom bol objektívne pre krajinu katastrofou, neznamená, že niektorí ukrajinskí hráči v ňom neuvidia ekonomickú a politickú príležitosť. V posledných tridsiatich rokoch ukrajinskí oligarchovia a politickí dobrodruhovia opakovane preukazovali, že na uskutočnenie svojich cieľov popierajúcich základné ukrajinské záujmy sú schopní úplne všetkého. O ich brutálnom cynizme svedčí podľa všetkého aj streľba na kyjevskom Maidane začiatkom roku 2014. Nikdy sa ju nepodarilo vyšetriť a presvedčivé dôkazy naznačujú, že za ňou nestál Janukovyčov režim, ale tá časť vtedajšej opozície, ktorá si plne zaslúži prídomok fašistická. Takto, samozrejme, nemožno hovoriť o celej ukrajinskej opozícii. Väčšinou bola orientovaná demokraticky a proeurópsky, avšak aktívna a dobre organizovaná hŕstka fašistov bola schopná násilím načas strhnúť udalosti svojím smerom.

Bohužiaľ, nemožno vylúčiť, že súčasné napätie využije iná vplyvná skupinka, aby vyprovokovala konflikt s Ruskom, aj keď na ňom skoro nikto nemá záujem. Pred niekoľkými týždňami časť silovikov obvinila prezidenta Zelenského z kolaborácie s Ruskom, ten obratom varoval, že Rusko s podporou vplyvného oligarchu proti nemu chystá puč.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.