Príchod variantu omikron na scénu pôsobil ako zo zlého hororu. Vo chvíli, keď sa zdalo, že hrdinovia uniknú zo strašidelného domu, objavil sa hnusný pazúr a stiahol ich späť. Alebo aby sme použili iné prirovnanie, ukázalo sa, že svetlo na konci tunela je prichádzajúci vlak. Tak aspoň pôsobilo spravodajstvo. Strach z krivky prípadov letiacej nahor úplne prebil povzbudivé náznaky, že omikron je síce nákazlivejší, ale menej nebezpečný. Teraz máme prvé údaje, ktoré to potvrdzujú.

Ide o štúdiu najväčšej juhoafrickej zdravotnej poisťovne Discovery. Použila dáta 211-tisíc svojich klientov nakazených omikronom, z toho 41 percent malo dve dávky vakcíny od Pfizeru.

Najskôr zlé správy. Vakcína od Pfizeru má priemerne 70-percentnú účinnosť proti hospitalizácii, pri variante delta je to 93 percent. Stále však ide o relatívne vysokú ochranu. Svetová zdravotnícka organizácia považuje vakcínu za úspech, pokiaľ chráni proti hospitalizácii aspoň z polovice.

Pfizer navyše tvrdí, že tretie dávky by mali tento rozdiel prekonať. Proti omikronu nechráni ani prirodzená imunita. Ak človek prekonal variant beta, je 59-percentná šanca na reinfekciu pri stretnutí s omikronom. V prípade delty je to 41 percent. Zdá sa, že nákaze omikronom sú náchylnejšie aj deti, zhruba o pätinu.

Aké sú tie dobré správy?

(viac…)
Najnovšie autorské články