Český parlament sa jasne vyslovil za využitie jadra pri plnení emisných cieľov. Dva dni pred samitom v Bruseli, kde bude energetika jednou z hlavných tém. Presne o týždeň by mala Európska komisia povedať, aké je postavenie jadra v jej energetickej politike.

Hoci sa v Česku obmenila dolná komora parlamentu a v piatok nastúpi nová vláda, postoj k jadrovej energetike zostáva nezmenený. Českí zákonodarcovia sa dokonca rozhodli priamo vstúpiť do rokovaní na európskej úrovni, kde sa práve rozhoduje o budúcnosti jadra. Prijali rezolúciu, v ktorej sa okrem iného píše:

„Jadrová energetika musí byť plnohodnotne uznaná ako súčasť riešenia pri dekarbonizácii ekonomiky. Nemôžeme ju brať len ako 'prechodnú' kategóriu, ale ako nástroj, ktorý nízkouhlíkovú transformáciu hospodárenia 'umožňuje' a robí ju dlhodobo a sociálne udržateľnou."

Na rezolúcii sa zhodli koaličné strany aj ANO Andreja Babiša, ktorý je známym zástancom jadra. Proti bola len SPD Tomia Okamuru, ktorému prekážalo, že sa parlament v rezolúcii prihlásil ku klimatickým záväzkom vyplývajúcim z Parížskej klimatickej dohody a Európskeho zeleného dohovoru.

Najnovšie autorské články