Vláda sa správa, akoby sme žili na ostrove oplývajúcom medom a mliekom, ktorému ak predsa niečo zachýba, pomôže žičlivý padákový záchranca.  

Na úvod pár čísel k tomuto roku. Keď poslanci vlani schvaľovali štátny rozpočet na tento rok, vládny materiál počítal s tým, že slovenská ekonomika bude rásť tempom 5,5 percenta. Realita? V treťom štvrťroku patrilo Slovensko v tomto ukazovateli medzi najhoršie štáty Európskej únie, za nami ostali len Litva, Rumunsko a Bulharsko. Hrubý domáci produkt (HDP) sa medziročne zvýšil iba o 1,3 percenta a vôbec nie je jasné, kde sa to skončí za celý rok.

Iný alarmujúci údaj. Miera inflácie dosiahla minulý mesiac rekord za posledných 17 rokov a medziročne poskočila na 5,6 percenta. Opäť je ťažko predpokladať, ako to bude vyzerať za celých dvanásť mesiacov. Štátny rozpočet rátal s infláciou 1,1 percenta, ukazuje sa, že bude oveľa vyššia. Za jedenásť mesiacov tohto roka sa už vyšplahala na 2,9 percenta.

A do tretice ďalšie varovné číslo. V septembri sa prepadla priemyselná výroba medziročne o takmer päť percent, v októbri sa pokles zmiernil, ale nezastavil. Ak by sme chceli produkovať toľko, čo v roku 2020, museli by sme výkon zvýšiť o tri percentá.  

Čo by ste čakali od vládnych politikov pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2022? Nuž, hádam, aby sme najskôr hovorili o tom, čo sa deje tento rok, v čom sme sa sekli, aby sme sa zodpovedne pripravili na ten nasledujúci. Čo ak trend posledných mesiacov bude pokračovať? Čo ak priemysel, na ktorom Slovensko stojí a padá, sa bude zadrhávať, ceny budú ďalej strmo stúpať a hospodársky rast sa zastaví?

(viac…)
Najnovšie autorské články