Oponent aj partner, zhoda v energetike a migrácii, ale spory pri právnom štáte a slobode médií. Emmanuel Macron prijal pozvanie do Budapešti. Hľadal síce spoločné témy s Viktorom Orbánom, ale zároveň si uctil jeho známu kritičku a stretol sa s lídrom opozície. Bol na samite V4, hovoril osobitne aj so slovenským premiérom.

Snaha o dialóg napriek hlbokým názorovým nezhodám. Tak by sa dala charakterizovať Macronova cesta do Budapešti. Komunikovať chce s každým, hoci si s Orbánom dlho nevedeli prísť na meno. Maďarský premiér svojho hosťa v minulosti označil ako „lídra proimigračných síl“, Macron zasa hovoril o nedemokratických prvkoch vládnutia v Maďarsku.

Ich názory na vývoj Európskej únie sú diametrálne odlišné. O dva týždne sa však začne francúzske predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré je nepísanou súčasťou Macronovej prezidentskej kampane založenej na viacerých európskych témach (podobne ako pred štyrmi rokmi). Ak má byť predsedníctvo úspešné, francúzsky prezident si len štyri mesiace pred voľbami nemôže dovoliť riziko, že nejaký členský štát ho bude torpédovať. Zároveň plnil sľub, že počas päťročného mandátu navštívi všetky štáty EÚ.

Prvá zastávka – cintorín

Ešte pred stretnutím s maďarským premiérom a prezidentom na hradnom vrchu sa Macron zastavil na cintoríne. Uctil si pamiatku maďarskej filozofky Ágnes Hellerovej, ktorá zomrela pred dvoma rokmi v Paríži. „Demokracia, sloboda, sociálna rovnosť, etika. Ágnes Hellerová bola nositeľkou týchto hodnôt. Bola a zostane inšpiráciou pre Európu. Po boku jej rodiny som jej v Budapešti vzdal hold,“ uviedol šéf Elyzejského paláca na sociálnej sieti.

https://twitter.com/EmmanuelMacron/status/1470414625133019138

Na jednej strane pietne gesto, na strane druhej jasný odkaz Viktorovi Orbánovi. Hellerová bola židovského pôvodu podobne ako George Soros úhlavný nepriateľ maďarského premiéra. Po vojne vstúpila do komunistickej strany a reformnú líniu strany podporovala až do invázie do Československa v roku 1968. Neskôr sa stala disidentkou a s manželom emigrovala. Orbána, niekdajšieho bojovníka proti komunistického režimu, nazvala po nástupe k moci tyranom.

Energetika a migrácia áno, právny štát nie

Až potom smerovali Macronove kroky na oficiálne stretnutie s politickými špičkami. Francúzsky prezident zavítal do Budapešti po dlhých 14 rokoch, čo Viktor Orbán pripomenul na tlačovke.

Zhodli sa na boji proti nelegálnej migrácii a takzvanej strategickej autonómii, de facto francúzskom koncepte európskej suverenity. Obaja štátnici sa vyslovili za energetickú sebestačnosť (vrátane podpory jadrovej energie), potravinovú sebestačnosť a budovanie európskej obrany.

(viac…)
Najnovšie autorské články