Prezidentka Zuzana Čaputová kandidovala za Progresívne Slovensko, čiže je trochu liberálnejšia. To, že na seba neútočíme, je skôr na prospech veci než na škodu, tvrdí v rozhovore pre Štandard generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel poukázal na stretnutie medzi prezidentkou Zuzanou Čaputovou a Petrom Pellegrinim. Naznačil, že sa mali spolčiť proti premiérovi Hegerovi. Olej do ohňa pridal Robert Fico, keď uviedol, že Hlas je pripravený dodať 11 poslancov koalícii bez Igora Matoviča. Čo je na tom pravda?

Je úplne legitímne, že prezidentka zo svojej pozície absolvuje aj stretnutia, ktoré nie sú oficiálne, a stretne sa s lídrom najsilnejšej opozičnej strany. Neprináleží mi komentovať to, ale stretnutie sa konalo aj v nadväznosti na našu výzvu zo 17. novembra, kedy sme prezidentku požiadali, aby urobila všetko preto, aby sa mohlo uskutočniť referendum.

Mrzí ma, že niektorí politici prišli s takýmito konšpiračnými teóriami. Hlas je jasná opozičná strana, ktorá je konštruktívne kritická voči súčasnej koalícii. Môžem absolútne dementovať akékoľvek podobné teórie, ktoré hovoria o tom, že sme pripravení podporovať túto vládu. Chceme urobiť všetko pre to, aby táto vláda čím skôr skončila.

Kritizovali ste pôvodné návrhy očkovacích poukazov z dielne Igora Matoviča. Podmieňovali ste, že za ne zahlasujete, ak premiér odvolá ministra financií Igora Matoviča. Neodvolal ho, napriek tomu ste za tristoeurový variant zahlasovali. Nezachovali ste sa takpovediac koalične?

Pôvodnú verziu sme kritizovali, lebo išlo o päťsto eur vo forme poukazov, ktoré by dôchodcovia ani nemali možnosť reálne použiť. Skritizovali sme formu, lebo ak niekto príde s takýmto návrhom, asi nepozná slovenského dôchodcu, ktorý nepotrebuje manikúry a obedy v reštauráciách, ale potrebuje reálne finančné prostriedky na to, aby vedel zvládnuť vlnu pandémie, ale aj inflácie.

Preto sme povedali, že ak je na stole päťsto miliónov eur, použime ich rozumne a pomôžme dôchodcom v hotovosti a plošne – nielen motivačnou časťou pre tých, čo sú očkovaní, ale aj pre zvyšných dôchodcov, ktorí potrebujú prežiť zdražovanie cien.

Vníma sa to ako ústretový krok. Poukazy ste podporili ako jediná opozičná strana. Nič ste za to nedostali?

Môžem vám garantovať, že sme za to nedostali nič. Neviem si predstaviť, že v tejto situácii zahlasujeme proti skupine 900-tisíc dôchodcov, ktorí majú možnosť dostať peniaze. Človeka sme povýšili nad politiku a politikárčenie a zahlasovali sme za návrh. Ja som bol proti pôvodnému návrhu, ale za tento návrh, ktorý dáva dôchodcom aspoň niečo, som dal politické tričko bokom. Ak vláda núka dôchodcom peniaze, treba to podporiť, ale druhým dychom náš poslanec Erik Tomáš podal pozmeňujúci návrh, aby sa zo budúcoročného rozpočtu vyčlenilo dvesto miliónov eur, ktoré by dostali všetci dôchodcovia bez ohľadu na stav zaočkovania. Nedostali sme za to nič, asi ste videli tlačovku Igora Matoviča, kde sa nám ani nepoďakoval a ďalej do nás búšil.

Variant, o ktorom hovorí Fico – koalícia bez Matoviča –, je pre vás prijateľný?

(viac…)
Najnovšie autorské články