Lyžovanie vo voľnom teréne je čoraz populárnejšie. Je to alternatíva k lyžiarskym strediskám a scenériu si užijete bez davov ľudí. Zle naplánovaná túra, podmienky alebo nešťastná súhra okolností vás však môže stáť život. Slovensko pripísalo do smutnej kroniky prvé obete lavín v tejto zimnej sezóne.

Ako posledné týždne v slovenských horách pribúdalo snehu, rástla aj chuť nedočkavých lyžiarov. Nebolo dňa, čo by sa nadšenci nepýtali na podmienky v notoricky známych oblastiach – Krížna, Vrátna či Žiarska chata. Online obchody s lyžami a bazáry boli na roztrhanie.

Záujem bol o to väčší, že do piatka pre pandemické opatrenia ešte neboli spustené vleky. So skialpinistickým výstrojom to nehrá rolu a sami si vyberiete, kam sa vydáte na výlet. Kým nedočkavci nečakali na zákaz pohybu v prírode mimo svojho okresu, druhý decembrový víkend už ani poctivcom nič nebránilo vycestovať do milovaných hôr.

Trafili lavínový svah

Čerstvý sneh, povestný „prašan“, prilákal cez víkend do hôr mnoho lyžiarskych nadšencov. Vo Vysokých Tatrách sa sťažovali na jeho nedostatok, vo Veľkej Fatre ho bolo až-až.

Lenže práve svahy okolo Krížnej a Ostredku patria na Slovensku medzi najlavinóznejšie. Sú relatívne strmé, vystavené spravidla silnému vetru, trávnaté a bez stromov. Lavíny tu nie sú ničím výnimočným. Do oblasti prišlo cez víkend množstvo turistov, ale obvykle použili klasickú, bezpečnú trasu po starej zjazdovke z Tureckej.

V pondelok (13. decembra) HZS dostala hlásenie o lavíne. Spadla z masívu, ktorý spája Krížnu a najvyšší vrch Veľkej Fatry Ostredok. Pred svahmi s východnou expozíciou predtým varovala HZS. Lavína so sebou strhla dvoch skialpinistov a úplne ich zasypala. Svedkovia nehody začali dvojicu hneď hľadať.

Miesto pádu lavíny v Suchej doline. Zdroj: Google Maps

„Žiaľ, ani jeden zo zasiahnutých nemal lavínový vyhľadávací prístroj, čo znemožňovalo ich rýchlu lokalizáciu. O súčinnosť boli okamžite požiadané posádky leteckých záchranárov z Banskej Bystrice aj Žiliny, ktoré vyzdvihli na palubu vrtuľníka záchranárov a psovodov HZS z Donovalov, Martina a následne aj z Jasnej. Ďalšie skupiny záchranárov z Donovalov a Jasnej smerovali na miesto pozemne,“ informovali záchranári na sociálnej sieti.

(viac…)
Najnovšie autorské články