Svetlo sveta uzrel ďalší prípad absolútnej dominancie transsexuálnej športovkyne medzi ženami. Reč je o americkej univerzitnej plavkyni Lii Thomasovej, ktorá ešte pred dvomi rokmi súťažila medzi mužmi. Zatiaľ čo jej prekonávanie rekordov takmer na úrovni ženských národných maxím doháňa súperky k slzám a hovoria aj o facke do tváre, proponentky inkluzivity v športe v jej účinkovaní nevidia žiadny problém.

Prienik transsexuálov do športu, respektíve najmä bývalých mužov do ženských disciplín, je jednou z najväčších výziev, ktorým svet gólov, bodov a sekúnd čelí. Dokazuje to aj niekoľko výrazne medializovaných prípadov, azda najznámejšia je novozélandská vzpieračka Laurel Hubbardovej, ktorá sa dokonca objavila aj na nedávnych OH v Tokiu.

Len zopár týždňov po tom prichádza na pretras americká plavkyňa Lia Thomasová, ktorá v súčasnosti rúca všetky časové rekordy, pričom ešte v roku 2019 súťažila v mužských disciplínach hemžiacich sa testosterónom.

Znásilňovanie princípu fair play a očividná nespravodlivosť, ktorá pramení z podstatných rozdielov v biológii oboch pohlaví, nefrustruje len širokú verejnosť. Ide o zásadný problém najmä pre Thomasovej súperky, ktoré trávia tréningom niekoľko hodín denne, pričom sa svojej konkurentke ani len nevedia priblížiť.

Najnovšie autorské články