Dve nákladne lode sa zrazili v pondelok v Baltskom mori medzi dánskym ostrovom Bornholm a švédskym prístavným mestom Ystad, ktorý sa nachádza na juhu krajiny. Nezvestní sú najmenej dvaja ľudia. Podľa agentúry Reuters a stanice BBC o tom informovali švédske médiá s odvolaním sa na švédsky námorný úrad (Sjöfartsverket).

Podľa švédskej televízie SVT je jedna z lodí registrovaná v Dánsku a druhá v Británii. Švédska televízia TT s odvolaním sa na hovorcu švédskej námornej hliadky uviedla, že jedna loď je dlhá 90 metrov a druhá 55.

„Jedna z lodí je hore dnom. Nevieme presne, ako sa to stalo. Na dánskej lodi sa nachádzali najmenej dvaja ľudia,“ uviedol hovorca švédskeho námorného úradu Jonas Franzen.

Podľa BBC sa prevrhla práve dánska loď s názvom Karin Hoej, pričom po zrážke bolo počuť z hladiny mora výkriky ľudí.      

Na mieste v súčasnosti prebieha záchranná akcia za účasti vrtuľníkov a približne desiatich lodí zo Švédska a Dánska, uviedla televízia SVT. Zatiaľ však podľa Franzena záchranári nenašli nikoho a najmenej dvaja členovia posádky dánskej lode tak ostávajú nezvestní.

Druhá loď, registrovaná v Británii, Scot Carrier je funkčná a jej posádka je v bezpečí. Dánska strana však uviedla, že ani jedna z lodí nenesie nebezpečný náklad.      

Príčina nehody zatiaľ nie je známa, ale podľa dánskeho meteorologického úradu bola v oblasti, v ktorej došlo k nehode, v čase zrážky hmla. Lode sa zrazili vo švédskych teritoriálnych vodách.    

Z lode začala vytekať nafta

Dánsku loď už odťahujú bližšie k pobrežiu, kde ju okrem iných preskúmajú potápači švédskych ozbrojených síl a pobrežnej stráže. Keď bude loď bližšie k pobrežiu, prípad prevezme švédska polícia.

Švédska televízia TV4 informovala, že z lode začala do vody vytekať nafta. Švédska pobrežná stráž uviedla, že vykonáva environmentálnu záchrannú operáciu, „aby zabránila úniku ropy alebo iných škodlivých látok do mora“, ale uviedla, že v súčasnosti tam nie sú žiadne úniky nafty.

Podľa webstránky MarineTraffic.com bola loď Scot Carrier na ceste z lotyšského Salacgriva do škótskeho Montrose. Karin Hoej išla zo švédskeho Södertälje do Nyköbing Falster v Dánsku.

Incident sa už vyšetruje

Zrážka britskej a dánskej lode v Baltskom mori je už predmetom vyšetrovania. Prokurátor švédskej pobrežnej stráže Jonatan Tholin uviedol, že prokurátori začali predbežné vyšetrovanie na základe potenciálnych obvinení z hrubej nedbanlivosti v námornej doprave a „hrubej opitosti na mori“.

(tasr, sita)

Najnovšie autorské články