Poľsko by malo pozastaviť svoje platby do rozpočtu Európskej únie a vetovať rozhodnutia eurobloku, ak Brusel zníži finančnú pomoc Varšave a vystupňuje svoj tlak na zrušenie sporných justičných reforiem v Poľsku. V rozhovore pre denník Financial Times (FT) to vyhlásil poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, podľa ktorého by to bolo „opodstatnené, pretože EÚ nám nezákonne odopiera prostriedky zo spoločného rozpočtu, do ktorého tiež prispievame“.

Podľa Ziobra by Európska komisia konala „nelegitímne“, ak by využila svoje nové právomoci na zadržiavanie financií z európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie nového koronavírusu.

Ako FT pripomenuli, pre spor už Európska komisia odložila schválenie vyplatenia 36 miliárd eur pre Poľsko z fondu obnovy, no Európsky parlament tlačí na Európsku komisiu, aby využila tzv. podmienečný mechanizmus na prijatie ďalších opatrení.

Varšava a Brusel vedú spor o zmeny v poľskom súdnom systéme, ktoré podľa EK ohrozujú nezávislosť súdov. Poľská vláda zdôrazňuje, že pre nápravu neefektívneho súdneho systému sú zmeny potrebné.

Stopka pri klíme a energiách

Ziobro v rozhovore pre FT vyhlásil, že „Poľsko by malo reagovať na vydieranie EÚ vetom vo všetkých záležitostiach, ktoré si v EÚ vyžadujú jednomyseľnosť“ a malo by tiež prehodnotiť svoj záväzok voči klimatickej a energetickej politike EÚ.

Predstavitelia Bruselu považujú spor s Poľskom – piatym najľudnatejším členským štátom bloku – za zásadnú hrozbu pre pravidlá, ktoré spájajú jeho členov, a za najväčšiu výzvu pre jeho právny poriadok od brexitu – odchodu Británie z EÚ, uviedli FT.

Čo Únii prekáža?

Denník vysvetlil, že Poľsko v rámci svojich reforiem súdnictva vytvorilo disciplinárny senát pre sudcov, ktorý najvyšší súd EÚ označil za nezákonný.

Európski predstavitelia uviedli, že Poľsko by malo zrušiť túto komoru, zmeniť disciplinárne pravidlá a znovu uviesť do funkcií prepustených sudcov, ak chce, aby žiadosť Varšavy o financie z fondu obnovy bola schválená.

Ziobro na margo toho v rozhovore uviedol, že by mohol „pripustiť možnosť“ rozpustenia disciplinárneho senátu ako súčasti reformy najvyššieho súdu a „reformy celého súdneho systému, ktorý sme pripravili“.

Označil však súčasne za neprijateľné, aby následne mohli byť zrušené rozhodnutia disciplinárnej komory, ktorá  zakázala výkon funkcie približne 600 sudcom, alebo aby sudcovia mohli spochybňovať postavenie sudcov vymenovaných, odkedy poľská vláda pristúpila k revízii súdnictva.

Ziobro varuje pre anarchiou

Ziobro vysvetlil, že niektorí sudcovia, ktorí boli postavení mimo služby, sa dopustili trestných činov. Poznamenal tiež, že ak by sudcovia mohli navzájom spochybňovať svoj status, viedlo by to k „anarchii“.

„Európska komisia kladie nesplniteľné podmienky, pretože jej skutočným cieľom nie je dosiahnuť domnelý právny štát, ale zmeniť vládu v Poľsku,“ dodal.

EÚ podľa Ziobra „vedie agresívnu politiku a nejde jej o právny štát. Je to len zámienka“. „Brutálne“ ekonomické vydieranie má podľa Ziobra „prinútiť Poľsko, aby súhlasilo s reštrukturalizáciou EÚ na federálny štát oficiálne riadený z Bruselu, ale prakticky – z Berlína. Predtým má zabezpečiť pád demokraticky vytvorenej poľskej vlády“, ktorá je proti tomuto kurzu zmien v Európe.

(tasr)

Najnovšie autorské články