Mladí ľudia si nesporia, lebo tým nikoho neohúria. Často míňajú na veci, ktoré na sociálnych sieťach vyzerajú dobre, ale to im v budúcnosti nepomôže a v zásade je to okoliu jedno. Neodporúčala by som na trhu s nehnuteľnosťami čakať na korekciu, pred dosiahnutím tridsiatky treba niečo kúpiť. Ak sa mladí pri sporení spoľahnú len na druhý a tretí pilier, ich dôchodok môže byť iba na úrovni štvrtiny ich dnešného príjmu. Neviem si predstaviť, čo to bude robiť so spoločnosťou, hovorí senior manažérka Partners Group SK Ivana Miklešová.

Radíte mladým ľuďom, ako manažovať svoje financie. Situácia za posedných 5 rokov sa výrazne zmenila, ceny niektorých nehnuteľností narástli aj dvojnásobne. Príjmy Slovákov, obzvlášť tých mladých, sa však nezdvojnásobili. Ako sa v týchto ohľadoch zmenili stratégie, ktoré dávate mladým ľuďom?

Síce sa nezdvojnásobili príjmy, ale výrazne poklesli úrokové sadzby. V roku 2010 boli niekde na úrovni 4 percent, dnes sú na úrovni jedného percenta, čo urobí výrazný rozdiel na splátke. To je veľké plus pre všetkých, ktorí si aktuálne berú hypotéku.

Treba však priznať, že situácia sa pre mladých ľudí zhoršuje. V roku 2010, 2012 bolo bežné dostať stopercentnú hypotéku, dnes to už nie je možné. Celá stratégia spočíva v tom naučiť ľudí plánovať, čo v ideálnom prípade znamená, že si ešte počas vysokej školy začnú odkladať každý mesiac nejakú pravidelnú čiastku. Napríklad z brigády, na ktorej si zarobím 200 eur, si odložím 50 či 30 eur. Keď potom nastúpim na trvalý pracovný pomer, odkladám si napríklad 200, 300 či viac eur.

A keď sa to človek nestihne naučiť počas vysokej školy?

Lepšie je začať neskôr ako nikdy. Mám však takú skúsenosť, že ak si človek neodkladá počas vysokej školy, po nastúpení do pracovného pomeru má tendenciu kupovať si veci, ktoré si nekupoval počas vysokej školy, keď nemal taký príjem. Dievčatá si zvyknú doplniť šatník, chlapci si ako prvé kúpia auto na lízing alebo spotrebný úver.

Niektorí si začali odkladať už na strednej škole alebo ich naučili rodičia, že z vreckového si majú vždy niečo odložiť. Mladým prízvukujem, že auto oddiali bývanie, lebo ak nepodnikám, nevytvára mi auto žiaden príjem. Naopak, auto stojí peniaze, ktoré si človek mohol odkladať na bývanie.

Za posledných päť rokov sú úrokové sadzby takmer konštantné, ich pokles bol minimálny, ceny nehnuteľností však narástli ohromne. Majú si mladí kúpiť to, čo je dostupné, alebo čakať na korekciu trhu, ktorá nemusí prísť?

Neodporúčala by som im čakať na korekciu. Je to ako s investovaním – najlepšie bolo začať včera. Mám veľa klientov, ktorí mali tendencie čakať od roku 2016, ale nikdy nič neprišlo – obzvlášť tu v Bratislave. V hlavnom meste sa aj počas covidu predalo veľa nehnuteľností, ale v iných regiónoch sa trh vymazal. Kúpu nehnuteľností netreba odkladať, ale treba sa na ňu pripraviť.

Ideálne je kupovať nehnuteľnosť v páre. Medzi svojimi klientami pozorujem tri kategórie. Tej prvej pomôžu kúpiť nehnuteľnosť rodičia. Naše služby sa zameriavajú na vyššiu strednú triedu a väčšina mojich klientov kupuje nehnuteľnosť s pomocou rodičov. Dajú im niekoľko tisíc v závislosti od toho, akí bonitní sú.

V tom sa odlišujeme od západných štátov, kde sa od detí očakáva, že sa postavia na vlastné nohy, pričom niekedy ich zaťažuje ešte aj dlh z vysokej školy, ktorý musia splácať, však?

Odlišuje nás aj počet ľudí, ktorí vlastnia nehnuteľnosť – na Slovensku je to cez 90 percent ľudí.

Tiež nás odlišuje aj počet ľudí, ktorí využívajú mamahotel.

(viac…)
Najnovšie autorské články