Hlavnou postavou štvrtej adventnej nedele je v tomto roku Panna Mária, ktorá odpovedá na zvesť archanjela Gabriela o tom, že počne a porodí syna slovami: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“

I keď najznámejšie obrazy zvestovania Pána pochádzajú od Fra Angelica, Botticelliho,  či Da Vinciho, my sa dnes presunieme k realistom z prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia. Konkrétne k obrazu Zvestovanie od Henryho Ossawa Tannera, prvého medzinárodne uznávaného afroamerického maliara, ktorý vidieť na titulnom obrázku k článku.

Realizmus, ktorý v tomto období stvárňovali v literatúre osobnosti ako Tolstoj či London sa snažili preniesť na plátno maliari ako Tanner. Preto nehľadajme žiadnu svätožiaru, bohato oblečené postavy, anjelov s krídlami, či Máriu zobrazenú ako nádhernú blondínu v najlepších rokoch.

Tá je tu naopak vyobrazená bez typických atribútov svätosti, ako mladá, skromne odetá dievčina sediaca na posteli v chudobne vyzerajúcej izbe s tmavými vlasmi a črtami tváre typickými pre blízky východ. Výraz jej tváre ukazuje pokoru, no aj premýšľanie nad slovami anjela. Nie je to žena, ktorá odhodlane hovorí anjelovi áno. Skôr dievča, ktoré premýšľa nad tým, ako to všetko vysvetlí rodičom, Jozefovi a ostatným, no napriek tomu, ako ukazujú jej ruky, s dôverou v Boha prijíma anjelovu zvesť.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.