Pápež František má za sebou ďalšiu zahraničnú apoštolskú cestu, aktívny bol aj po návrate z Cypru a v Grécka. Vo svojich prejavoch a v návštevách povzbudil ľudí v komunite Cenacolo, vyzdvihol prácu a angažovanie katolíckych právnikov a opäť podčiarkol význam Vianoc.

Dnes je tretia adventná nedeľa, blížime sa k najkrajšiemu sviatku roka, je to cítiť aj v Ríme. Vo Vatikáne slávnostne rozsvietili betlehem a vianočný stromček. Pápež František pri tejto príležitosti prijal delegáciu z regiónov, ktoré tieto dary do miništátu zaslali. Nenechajme sa zamoriť konzumizmom a ľahostajnosťou, varoval pontifik prítomných vo svojom prejave.

Betlehem a ozdobený stromček nás privádzajú späť k istote, ktorá napĺňa naše srdcia pokojom, k radosti z vtelenia, k Bohu, ktorý sa stáva blízkym: prebýva s nami, je rytmom nádeje v našich dňoch. Stromček a betlehem nám približujú tú typickú atmosféru Vianoc, ktorá je súčasťou dedičstva našich komunít: atmosféru bohatú na nežnosť, zdieľanie a rodinnú intimitu. Neprežívajme falošné Vianoce, prosím, komerčné Vianoce! Nechajme sa objať blízkosťou Boha, touto blízkosťou, ktorá súcíti, ktorá je nežná, a (nechajme sa) obklopiť vianočnou atmosférou, ktorú umenie, hudba, piesne a tradície prinášajú do srdca.“

Foto: Bohumil Petrík

Symboly Vianoc vo Vatikáne možno obdivovať na Námestí svätého Petra aj v Aule Pavla VI. Dodajme, že pápež upozornil na význam sviatku v čase, keď nedávny dokument z Bruselu radil slovo Vianoce nahradiť slovom prázdniny.

(viac…)
Najnovšie autorské články