Výmena vlády v Nemecku. Merkelová odišla, nastúpil Scholz. Spriahnutosť Slovenska s Nemeckom ostáva. Sme v jeho hospodárskom priestore s jednou menou. Tam sa rozdávajú karty. Pre Bratislavu sú postoje Berlína dôležitejšie ako politika Bruselu.   

Zdôvodniť, že Nemecko je pre Slovensko ekonomickým partnerom číslo jeden, je pomerne jednoduché. No teraz, ako sa skončila éra Angely Merkelovej a zrodila sa úplne nová vláda, si to nezaškodí pripomenúť. Koaličná dohoda troch vládnych strán je pre Slovensko možno dôležitejšia ako podobný dokument, ktorým dnes disponuje domáca vláda Eduarda Hegera.

Často sa spomína previazanosť Slovenska s Nemeckom cez zahraničný obchod. Skutočne, Nemecko sa podieľa na zahraničnom obchode Slovenska pätinou a je naším najvýznamnejším partnerom. S veľkým odstupom za ním je Česko a potom s ďalším odstupom všetci ostatní.

Keď nazrieme do ďalších ukazovateľov, utvrdia nás, že Slovensko je v úzkom hospodárskom priestore Nemecka. Nie Európskej únie, ale v skutočnosti práve toho jedného štátu. Preto sa musíme zaujímať o to, čo sa deje na jeho vnútropolitickej scéne.

Slovensko priťahuje Nemcov

Nemecká priemyselná a obchodná komora si vedie štatistiky, koľko peňazí vložili tamojšie firmy do všetkých štátov sveta. Posledné údaje sú za rok 2019. Do tohto času investovali Nemci na Slovensku takmer 11 miliárd eur. To je na malé Slovensko skutočne veľa.

Najväčšou nemeckou investíciou na Slovensku je bratislavský Volkswagen. Foto: Jakub Kotian/TASR

Keď sa porovnáme s inými štátmi, pochopíme, že nám Nemci venujú väčšiu pozornosť. Zo susedov Nemecka pritiekli najväčšie priame zahraničné investície do Holandska (13-násobne viac ako k nám), potom do Francúzska (6-násobne), Rakúska (5-násobne), Poľska (4-násobne) či Česka (3-násobne). Po zohľadnení ekonomickej sily jednotlivých štátov je Slovensko pre Nemcov zaujímavejšie ako niektorí priami susedia.

Komu je to málo, nech si porovná vývoz nemeckého kapitálu s inými časťami sveta. Čína, druhá najväčšia ekonomika planéty, kam začali húfne investovať všetci ostatní svetoví hráči, lebo tam je obrovský trh, dostala doteraz od Nemecka necelých 97 miliárd eur, teda ledva desaťkrát viac ako malé Slovensko. Do celej južnej Ameriky smeroval iba trojnásobok toho čo k nám a všetky africké štáty získali dohromady zhruba toľko či my.

Nemecké firmy na Slovensku rady investujú. To môže vyvolávať spokojnosť, ale zároveň obavy z prílišnej spätosti so štvrtou najväčšou ekonomikou sveta. Ak si kýchne niekto v Berlíne, Bratislava to pocíti.

Nemecké firmy napĺňajú štátnu kasu

Ešte pred pár rokmi bola najväčším problémom Slovenska vysoká nezamestnanosť. I teraz nie sme v zamestnanosti medzi premiantmi Európy, ale starosť o prácu máme v dôsledku zvýšenej produkcie pracovných miest oveľa menšiu. A nemecké firmy sa na tom podieľajú výraznou mierou. Dávajú zamestnanie 120-tisícom Slovákov.

Významnú pozíciu nemeckých firiem potvrdzujú štatistiky. Z desiatky najväčších súkromných zamestnávateľov sú štyri firmy nemecké, pričom zoznamu tróni bratislavský Volkswagen a na treťom mieste je kysucký Schaeffler.

Zdroj: Trend, graf: Štandard

Ako uvádza časopis Trend, desať najväčších nemeckých zamestnávateľov na Slovensku prispieva ročne odvodmi do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní 460 miliónmi eur.

(viac…)
Najnovšie autorské články