Zdravotný stav českého prezidenta Miloša Zemana je stabilizovaný a trvalo sa zlepšuje. Oznámil to v piatok šéf Zemanovho lekárskeho konzília a rektor Univerzity Karlovej Tomáš Zima. Český prezident sa zároveň vyjadril, že nevymenuje do vznikajúcej vlády premiéra Petra Fialu kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Českej pirátskej strany. Dôvodom je jeho údajne nedostatočná kvalifikácia, ako aj Lipavského postoj k spolupráci krajín Vyšehradskej štvorky.

"Klinický stav je uspokojivý, vykazuje trvalé známky zlepšovania. Dôležitá je, samozrejme, nutričná starostlivosť,“ povedal Zima po stretnutí prezidentovho lekárskeho konzília. "Domnievame sa, že stav pána prezidenta je stabilizovaný, liečebné opatrenia sú adekvátne a myslíme si, že s doplnením rehabilitácie by sa mohol stav pána prezidenta zlepšovať," dodal.

Zeman zároveň začal byť viac aktívny aj vo svojom úrade. Ukázalo to aj piatkové vyhlásenie prezidentovej kancelárie, ktorým český prezident odmietol do vznikajúcej vlády premiéra Petra Fialu vymenovať kandidáta na ministra zahraničných vecí Jana Lipavského z Pirátov. Dôvodom má Zeman viacero.

"Nízka kvalifikácia. Na rozdiel od ostatných kandidátov pán Lipavský absolvoval iba bakalárske štúdium a podľa týždenníka Euro jeho záverečná bakalárska práca bola hodnotená najhoršou možnou známkou," vysvetľuje prezidentov hovorca Jiří Ovčáček prvý dôvod nevymenovania Lipavského.

Najnovšie autorské články