U vatikanistov doznievala apoštolská cesta na Cyprus a do Grécka aj následná tlačová konferencia v lietadle s viacerými horúcimi otázkami. Témou bola aj pokračujúca právna reforma.

Celý dojem z apoštolskej cesty na Cyprus a do Grécka a zo spiatočného letu do Ríma sa temer zredukoval na pápežove slová o odvolanom arcibiskupovi Paríža, povedal Štandardu vatikanista, ktorý celú cestu sledoval a pokrýval priamo z pápežského lietadla. Na tlačovej konferencii sa Františka novinári pýtali na vzťahy s pravoslávnou cirkvou, kontroverzný dokument Európskej komisie o (ne)používaní slova Vianoce či sexuálne zneužívanie vo Francúzsku. Novinárka z denníka Le Monde chcela vedieť, prečo pápež unáhlene prijal rezignáciu parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita.

Klebety ako dôvod na odvolenie z úradu?

Jorge Bergoglio sa ho zastal a žurnalistov naokolo sa opýtal, či poznajú skutočný dôvod. Keďže ten nie je známy, pontifik naznačil, že arcibiskupa skôr odsúdila verejná mienka a klebety. Spomenul tiež, že preláta z Paríža obviňujú z toho, že robil masáž sekretárke a dodal, že to nie je najťažší hriech, „pretože telesné hriechy nie sú najťažšie. Najzávažnejšie hriechy sú tie, ktoré majú najviac ,anjelského´ charakteru: pýcha, nenávisť“. Jeho rezignáciu prijal nie „na oltári pravdy, ale na oltári pokrytectva“.

Komentátori v médiách sa ihneď začali pýtať, či sú klebety dôvod na odvolanie z úradu: „Stačilo by čeliť tejto verejnej mienke a potvrdiť úplnú dôveru parížskemu arcibiskupovi, či nie?“ kolovala otázka na sociálnych sieťach i medzi niektorými vatikanistami s tým, že Jorge Bergoglio takto nepochopiteľne „verejnú mienku povýšil na najvyššieho sudcu“.

V súvislosti s telesnými hriechmi spomenuli najmä fyzické zneužívanie detí, čo má v cirkvi po novom silné následky, napríklad kedysi vplyvný kardinál Theodore McCarrick už nie je kardinál, lebo sa dopustil takéhoto zločinu. Pápežovu reputáciu sa pokúsil napraviť taliansky vatikanista, podľa ktorého pápež František zmýšľa ako Dante Alighieri, lebo „sú horšie veci ako žiadostivosť“:

(viac…)
Najnovšie autorské články