Ruský prezident Vladimir Putin v stredu uviedol, že Moskva si vyhradzuje právo „brániť svoju bezpečnosť“. Tieto slová šéfa Kremľa zazneli počas prvého verejného vystúpenia, odkedy Putin v utorok virtuálne rokoval s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Informovala o tom agentúra AFP.

Počas utorňajšieho summitu Biden varoval Putina pred „silnou“ ekonomickou reakciou Západu, ak Moskva zaútočí na svojho suseda.

„Rusko má mierovú zahraničnú politiku, ale má právo brániť svoju bezpečnosť,“ povedal Putin na okraj tlačovej konferencie s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom.

Prezident Ruskej federácie podľa AFP odmietol povedať, či plánuje presunúť jednotky zhromaždené na ukrajinskej hranici ďalej na západ. Na druhej strane však vyhlásil, že sa nebude nečinne prizerať približovaniu sa Severoatlantickej aliancie (NATO) smerom k Rusku.

„Perspektíva možného prijatia Ukrajiny do NATO nás môže znepokojovať, pretože po tomto kroku bude nepochybne nasledovať rozmiestnenie vojenských kontingentov, základní a zbraní, ktoré nás ohrozujú,“ povedal Putin.

Rozširovanie NATO na východ je pre Rusko citlivé

Prezident zdôraznil, že rozširovanie NATO smerom na východ je pre Rusko „veľmi citlivou“ otázkou.

„Je to jedna z kľúčových otázok pri zachovaní bezpečnosti Ruska… Verejne sme o tom hovorili a varovali sme našich partnerov, že pre nás je (rozširovanie NATO) neprijateľné,“ povedal šéf Kremľa.

AFP pripomenula, že Putin v utorok Bidenovi počas virtuálneho rokovania povedal, že Moskva žiada od Západu záruky, že Ukrajina nevstúpi do NATO. Putin označil rozhovory so šéfom Bieleho domu ako „konštruktívne“ a uviedol, že obaja lídri budú pokračovať v dialógu.

Zelenskyj vníma videohovor Bidena s Putinom ako pozitívny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že videohovor amerického prezidenta Joea Bidena a ruského lídra Vladimnira Putina bol „pozitívny“. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Podľa mojej mienky je pozitívne, že sa prezident Spojených štátov rozprával s prezidentom Ruska,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Jeho vyjadrenia nasledovali deň po tom, čo Biden varoval Putina pred „silnou“ ekonomickou odvetou voči Rusku, ak podnikne akýkoľvek útok na Ukrajinu, bývalú sovietsku republiku.                              

Západné krajiny majú čoraz väčšie obavy z možného vpádu Ruska na Ukrajinu, pretože Moskva zhromaždila na ukrajinskej hranici a v jej blízkosti do 100-tisíc svojich vojakov. Vyvoláva to silné znepokojenie, že môže dôjsť k veľkému vyostreniu tamojšieho konfliktu.

Zelenskyj v stredu počas rozhovoru s novinármi v prítomnosti návštevy, chorvátskeho premiéra Andreja Plenkoviča, povedal, že videohovor okomentuje „podrobne“ vo štvrtok po svojich rozhovoroch s Bidenom.

„Som presvedčený, že víťazstvo Ukrajiny spočíva vo fakte, že Spojené štáty vždy podporovali Ukrajinu, našu suverenitu a nezávislosť,“ vyhlásil Zelenskyj. „Ale najdôležitejšie je, že teraz vidíme reálnu a osobnú reakciu prezidenta Bidena a jeho osobné zapojenie do riešenia tohto konfliktu,“ dodal.

(tasr)

Najnovšie autorské články