Opätovné napätie na rusko-ukrajinských hraniciach sprevádzajú podľa vojenských expertov nepresné informácie a hodnotenia bežných analytikov. Ako vyzerá situácia po utorkovom telefonáte prezidentov Bidena a Putina? Prehľad analytických informácii z ruských aj západných zdrojov prináša Tomáš Baranec.

Predstavitelia Spojených štátov a NATO v posledných týždňoch varujú pred zvýšenou aktivitou ruských ozbrojených síl pri hraniciach s Ukrajinou. Podľa aktuálnych odhadov sa v danej hraničnej oblasti nachádza približne 90- až 100-tisíc ruských vojakov. Hoci je to menej než na jar, keď Moskva podobným spôsobom zhromaždila pri Ukrajine až 150-tisíc príslušníkov ozbrojených síl, viacerí západní experti, ako aj spravodajské služby označujú súčasnú zvýšenú ruskú vojenskú prítomnosť neďaleko Ukrajiny za "neobvyklú". Pričom v západných médiách sa to okamžite začalo spájať s hrozbou vojny a inváziou Ruska na východe Ukrajiny (od Fareeda Zakariu na CNN po Denník N).

Predstavitelia ukrajinského ministerstva obrany a spravodajských služieb tvrdia, že k ruskej invázii by mohlo dôjsť už v januári, pričom údajnú ruskú ofenzívu na Donbase by malo sprevádzať aj vylodenie ruských síl v ukrajinských pobrežných mestách.

Západní politici sú opatrnejší a pripúšťajú, že zhromažďovanie ruských vojsk nemusí byť primárne prípravou na inváziu, ale môže byť len súčasťou rozsiahlejšej nátlakovej stratégie Kremľa, ktorej cieľom je dotlačiť Spojené štáty k určitým ústupkom a garanciám.

Aká je reakcia americkej vlády, ktorej spravodajské informácie viedli k nastoleniu tejto témy?

"Nevieme, či sa prezident Putin rozhodol zaútočiť na Ukrajinu. Vieme len, že vytvoril okolnosti, keď tak môže urobiť okamžite, ak by sa tak rozhodol. Takže napriek nejasnostiam ohľadom zámeru [Kremľa, pozn. red.] a jeho načasovania sa musíme pripraviť na všetky možnosti a paralelne pracovať na tom, aby Rusko zmenilo svoj terajší kurz," uviedol v tejto súvislosti americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Rusko medzitým akúkoľvek prípravu agresie voči svojmu juhozápadnému susedovi odmieta, pričom poukazuje na to, že má právo rozmiestňovať svoje ozbrojené sily v rámci vlastných hraníc tak, ako samo uzná za vhodné. "Presun vojenskej techniky a jednotiek na území Ruskej federácie je výhradne našou záležitosťou. Rusko nikdy nikoho neohrozovalo, neohrozuje a nepredstavuje pre nikoho hrozbu," vyhlásil v tejto súvislosti hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Aj Rusi však prešli do aktívnejšej kritiky.

(viac…)
Najnovšie autorské články