AKTUALIZOVANÉ V súvislosti s novým koronavírusovým variantom nie je dôvod na obavy. Existujú dokonca predpoklady, že omikron môže byť menej nebezpečný než aktuálne dominantný variant delta. V tomto duchu verejnosť upokojuje expert Svetovej zdravotníckej organizácie či hlavný americký epidemiológ. Zároveň sa však ukazuje, že je možné sa ním ľahšie nakaziť, hoci ste sa zaočkovali alebo COVID-19 prekonali.

Prvé údaje naznačujú, že koronavírusovým variantom omikron sa môžu ľudia, ktorí infekciu už prekonali alebo ktorí sú zaočkovaní, ľahšie znovu nakaziť než predchádzajúcimi variantmi. Na druhej strane spôsobuje miernejší priebeh ochorenia, vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

"Prvé údaje z Juhoafrickej republiky (JAR) naznačujú vyššie riziko opätovného nakazenia omikronom," povedal novinárom šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodal, že "takisto sú už dôkazy o tom, že omikron spôsobuje miernejší priebeh ochorenia než variant delta".

Zároveň zdôraznil, že sú potrebné ďalšie údaje, kým sa vypracujú pevné závery. Vyzval všetky štáty, aby zlepšili vyhľadávanie tohto variantu, lebo to pomôže vytvoriť jasnejší obraz o tom, ako sa omikron správa.

Najnovšie autorské články