Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa po výsledkoch celoplošného testovania stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ústavní činitelia sa zhodli na testovaní na hraniciach, v domovoch sociálnych služieb, zdravotníckych zariadeniach a ďalších zariadeniach najviac ohrozených ochorením COVID-19.

Odborníci aj prezidentka Zuzana Čaputová uvádzajú, že plošné testovanie malo zmysel. Experti však varujú, že v populácii môže byť stále množstvo pozitívnych, aj keď antigénový (AG) test môže odhaliť falošne pozitívnych a na druhej strane nemusí odhaliť všetkých skutočných šíriteľov nákazy COVID-19. Podľa odborníkov by bolo potrebné pretestovať presnejšími PCR testami všetkých, ktorým AG testy vyšli pozitívne, aby sa výsledok potvrdil alebo, naopak, vyvrátil.

Premiér a prezidentka sa zhodli na tom, že je nutné zaviesť prísnejšie kontroly zdravotného stavu a PCR testov na hraniciach Slovenska. Tým chce vláda predísť príchodu nakazených zo zahraničia. Z krajín na „červenom“ zozname sa dá na Slovensko dostať bez následnej karantény, len ak máte negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

„Je dôležité, aby sme mali pod kontrolou aj hranice,“ vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s premiérom Igorom Matovičom. Antigénové testy by mali byť podľa nej prístupné bezplatne nielen cez víkend, ale kedykoľvek, aby si mohli ľudia overiť svoj zdravotný stav, ak sa im niečo nezdá. Hlava štátu privítala, že v druhom kole testovania, plánovanom na tento víkend, vláda prešla z plošného testovania na regionálne testovanie iba v najviac postihnutých okresoch.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.