Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho samitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke.

"Prezident Biden hovoril o hlbokom znepokojení Spojených štátov a našich európskych spojencov nad eskaláciou súvisiacou s ruskými vojskami obklopujúcimi Ukrajinu a dal jasne najavo, že USA a naši spojenci budú na prípadnú vojenskú eskaláciu reagovať silnými ekonomickými sankciami a ďalšími opatreniami," píše sa vyhlásení Bieleho domu.

Biden počas stretnutia s Putinom znova deklaroval svoju podporu ukrajinskej suverenite a teritoriálnej integrite, pričom vyzval na "deeskaláciu napätia a návrat k diplomacii".

Okrem Ukrajiny prezidenti počas virtuálneho summitu hovorili aj o rusko-amerických vzťahoch a s nimi súvisiacich problémoch, ako aj o strategickej stabilite, kybernetických útokoch v súvislosti so softvérom ransomware a o Iráne a spolupráci pri riešení regionálnych otázok, uvádza Biely dom.

Samit trval dve hodiny

Virtuálny summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského náprotivku Vladimira Putina sa skončil. Rokovanie trvalo dve hodiny, informovala agentúra RIA Novosti. Biden bude v utorok po ukončení rozhovoru s Putinom ešte telefonovať s najvyššími predstaviteľmi Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka a Talianska. Oznámil to Biely dom, ktorý citovala agentúra AFP.

Tento telefonát má nadväzovať na obdobný pondelkový telefonát medzi Bidenom a európskymi lídrami.

"Lídri sa dohodli, že ostanú v úzkom kontakte v súvislosti s koordinovaným a komplexným prístupom ohľadom odpovede na zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny," uviedol Biely dom.

Témy rozhovoru Putin a Bidena zatiaľ nie sú známe, keďže sa virtuálny summit konal bez účasti novinárov. Podľa ruských médií rokovaniam zrejme dominovali téma napätia v súvislosti s Ukrajinou a rozširovaním NATO smerom na východ.

Utorkové rokovanie lídrov Ruska a USA je v poradím piatym rozhovorom oboch prezidentov, odkedy sa Biden ujal svojej funkcie. Putin s Bidenom predtým spoločne rokovali na júnovom summite v Ženeve a niekoľkokrát spolu tiež telefonovali, pripomína TASS.

Čo predchádzalo rozhovoru

Podľa ruských médií mali utorkovým rokovaniam zrejme dominovať téma napätia v súvislosti s Ukrajinou a rozširovaním NATO smerom na východ. V hre však mohli byť aj otázky regionálnej bezpečnosti, a to najmä situáciou v Afganistane.

Putin nedávno vyzval NATO na zastavenie svojho rozširovania smerom na východ a zároveň Severoatlantickú alianciu požiadal o právne záväzné bezpečnostné záruky. Spojené štáty medzitým obvinili Rusko z posilňovania vojenskej prítomnosti blízko hraníc s Ukrajinou, čo zo strany Kyjeva vyvolalo obavy z možnej ruskej invázie. Moskva tieto obvinenia odmietla.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v pondelok (6. 12.) uviedol, že Biden dá v utorok Putinovi jasne najavo, že Rusko by v prípade vojenskej ofenzívy na Ukrajinu zaplatilo vysokú cenu. Nemenovaní americkí predstavitelia podľa agentúry Reuters Moskvu varovali, že v prípade invázie na Ukrajinu príde k zavedeniu nových sankcií proti Rusku.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že utorkové rokovanie prezidentov sa môže pretiahnuť, keďže nemá presne stanovený časový rámec, ale bude trvať "toľko, koľko bude potrebné".

Ukrajina obvinila Rusko, že vyslalo na hranice tanky a ostreľovačov

Ukrajina obvinila v utorok Rusko z toho, že k jej východným hraniciam vyslalo ďalšie tanky a tiež skupiny ostreľovačov, ktorí sú pripravení strieľať na ukrajinských vojakov a pokúsiť sa tak vyprovokovať odvetnú paľbu.

Uvidelo to ukrajinské ministerstvo obrany vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters. Kyjev sa takto vyjadril niekoľko hodín pred videohovorom, ktorý v utorok popoludní absolvovali Putin s Bidenom.

(viac…)
Najnovšie autorské články