7. decembra, 09:21

Lipšic o Kolíkovej novele: Správnym nástrojom je viac diskusie, nie menej

Lipšic o Kolíkovej novele: Správnym nástrojom je viac diskusie, nie menejDaniel Lipšic. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Do množstva nesúhlasných reakcií, ktoré sa začalo hromadiť po predstavení návrhu šéfky rezortu justície Márie Kolíkovej trestať hoaxy aj dlhoročným väzením, najnovšie prispel aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Podľa jeho mienky je správnym nástrojom na potieranie dezinformácií viac diskusie. Zdôraznil pritom, že právo dospieť k akýmkoľvek názorom v slobodnej diskusii je zároveň základným predpokladom slobody slova.

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková naráža pri svojej ambícii zaviesť nový trestný čin „šírenia nepravdivej informácie“ aj na nesúhlas špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten je známy tým, že patrí medzi najhlasnejších podporovateľov široko chápaného konceptu slobody slova na Slovensku.

Exminister vnútra si myslí, že v pluralitnej spoločnosti by štát právomocou stíhať takéto trestné činy disponovať nemal. Základným predpokladom slobody prejavu podľa neho totiž je, že dospelí ľudia by mali mať právo dospieť k akýmkoľvek názorom, o ktorých môžu byť presvedčení, v slobodnej diskusii.

„Preto sa domnievam, že správnym nástrojom boja proti hoaxom nemôže byť menej diskusie (prostredníctvom trestnoprávneho zákazu), ale viac diskusie. Takej diskusie, ktorá vyvráti a spochybní šíriace sa hoaxy,“ dodáva v ankete Denníka N špeciálny prokurátor.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.