Jadro pandémie sa už fakticky prelialo z najhorších okresov do najlepšie preočkovaných. V tých ale medzičasom vyprcháva efekt vakcíny a vírus sa v nich šíri nezriedka na ešte vyšších vrcholoch incidencie. Vyplývajú z toho dôležité závery aj pre proti-dezolátnych politikov.  

Pred tromi týždňami sme napísali, že vírus sa pomaly začal prelievať z najzasiahnutejších okresov Slovenska na lepšie zaočkovaný západ, ktorý bol dovtedy delty výrazne ušetrený. Tento preliv sa medzitým naplno dokonal. Severovýchod Slovenska, ktorý čelil tretej delta vlne už od septembra, sa už dlhšie nachádza pod svojím vrcholom. No kým vírus tam do veľkej miery vyčerpal svoj rezervoár, juhozápad svoj vrchol stále hľadá. Možno ho už objavil, no na hmlistom hrebeni si tým stále nie je istý.

Na Slovensku aktuálne 28 okresov medzi týždňami kleslo, 15 okresov je stabilizovaných a 29 okresov stále rastie. Pred tromi týždňami sme predpokladali, že na celoslovenskom vrchole budeme vtedy, keď ten graf bude pripomínať rovnováhu presýpacích hodín v polčase presypu. Dnes máme na grafe takmer identické „zrkadlo“. Neplatí to však úplne rovnomerne, treba totiž vziať do úvahy, že západné okresy majú viac obyvateľov a momentálne ešte stále mierne rastú. Západ má však lepšiu vakcinačnú ochranu. 

Zdroj: https://www.datawrapper.de/_/mwXR1/

Kým slabšie zaočkované okresy v strede, na severe a na východe Slovenska dosiahli svoj vrchol na úrovni 1 000- až 1 600-týždňovej incidencie (súhrn pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov), najlepšie zaočkované okresy nášho západu dokázali tieto hranice nielen dorovnať, ale v niektorých prípadoch dokonca prekročiť.

Najnovšie autorské články