Do parlamentu mieri legislatíva o odškodňovaní nežiaducich účinkov po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Každý tretí nezaočkovaný človek totiž nedôveruje bezpečnosti vakcín.

Slovenské nemocnice sú v stave humanitárnej krízy. S covidom v nich leží viac než 3 400 pacientov a každý deň pribúdajú tisíce nakazených. Obzeráme sa preto po zahraničných riešeniach pandémie.

Susedné Rakúsko nariadilo od 1. februára povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov od 14 rokov. V hre je návrh o pokute vo výške 600 eur pre tých, čo vakcínu odmietnu. O rovnakom návrhu budú čoskoro rokovať nemeckí poslanci. Aj dosluhujúca česká vláda by chcela vydať vyhlášku o povinnom očkovaní. Nesúhlasí s tým však budúci kabinet ani Česká vakcinologická spoločnosť.

Naopak, slovenské konzílium odborníkov dlhodobo navrhuje povinné očkovanie ako východisko z pandémie. Túto rétoriku si pomaly osvojujú aj politici. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti uviedol, že pre ľudí nad 60 rokov by malo byť očkovanie povinné. Úmrtia „na“ a „s“ covidom tvoria v tejto vekovej skupine takmer 90 percent.

Najnovšie autorské články