Veselé Vianoce a Santa, prines muníciu. Touto výzvou pripojenou k fotke svojej po zuby ozbrojenej rodiny zaujal americkú aj zahraničnú verejnosť republikánsky politik z USA Thomas Massie.

Americký republikánsky kongresman Thomas Massie vyvolal vlnu kritiky príspevkom na Twitteri, kde cez víkend zverejnil fotografiu svojej rodiny pózujúcej pri vianočnom stromčeku so zbraňami. Snímku šiestich vysmiatych členov kongresmanovej rodiny s dlhými strelnými zbraňami v rukách dopĺňalo želanie, aby na Vianoce dostali náboje.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že len pred pár dňami došlo k streľbe na škole v americkom štáte Michigan, kde 15-ročný mladík zastrelil štyroch študentov a ďalších siedmich zranil.

Bohatý arzenál

Medzi zbraňami, ktoré sa objavili na fotografii kongresmana za silne republikánsky štát Kentucky, sú zrejme ľahký guľomet M60, poloautomatická puška AR-15 či samopal Thompson, píše na svojej webstránke stanica Sky News.

V čase písania článku fotografia nazbierala takmer 80-tisíc reakcií a množstvo rozporuplných komentárov. Kým zástancovia sa odvolávali na dôležitosť nosenia zbrane, ktorá má v Spojených štátoch dlhú ústavnú tradíciu, odporcovia argumentovali, že publikovanie takéhoto záberu nie je v kontexte masových strelieb na tamojších školách vhodné.

Príbuzní obetí masových strelieb sú pobúrení

Známy americký aktivista Fred Guttenberg, bojujúci proti násiliu páchanému za pomoci strelných zbraní, reagoval zverejnením fotografie svojej 14-ročnej dcéry, ktorá prišla o život počas najhoršej masovej streľby na škole v dejinách USA. Došlo k nej v roku 2018 v meste Parkland v štáte Florida.

„Keďže si tu zdieľame rodinné fotografie, tu sú tie moje,“ napísal Gutenberg. „Prvá je posledným záberom (mojej dcéry) Jaime, ktorý som urobil. Na druhej je miesto, kde je pochovaná,“ dodal.

Massieho počínanie skritizovali tiež príbuzní iných obetí, ktoré zahynuli pri podobných násilných skutkoch, ako aj ďalší členovia amerického Kongresu. Demokratický kongresman za štát Kentucky John Yarmuth označil Massieho fotografiu za „neprístojnú“.

(tasr/tod)

Najnovšie autorské články