5. decembra, 16:22

Jurečka: Nová česká vláda nepodporí povinné očkovanie ľudí nad 60

Jurečka: Nová česká vláda nepodporí povinné očkovanie ľudí nad 60Demonštranti protestujú proti opatreniam vlády na spomalenie šírenia koronavírusu. Foto: TASR/AP

Nastupujúca česká vláda chce zrušiť navrhovanú vyhlášku ministerstva zdravotníctva ČR o povinnom očkovaní osôb nad 60 rokov a vybraných profesijných skupín. Povedal to v nedeľu kandidát na post ministra práce a sociálnych vecí Marian Jurečka v diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravca.

Minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch v piatok (3. decembra) oznámil, že vyhláška o povinnom očkovaní by mala vyjsť v priebehu budúceho týždňa po tom, ako ju v pondelok znova prerokuje končiaca vláda.

„Budúci minister zdravotníctva v tejto podobe vyhlášku zruší, nemôžeme s ňou súhlasiť,“ povedal Jurečka. Vláda podľa neho nevyčerpala kroky, ktorými by nezaočkovaných ľudí motivovala.

„V sociálnych službách je povinné očkovanie proti žltačke a to proti covidu je teraz neprijateľné, čo nedáva zmysel,“ povedala odchádzajúca ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová. Takmer 200 000 ľudí pracujúcich v sociálnych službách je podľa nej potrebné zaočkovať, pretože je to jediná fungujúca cesta zo súčasnej krízy, píše ČR spravodajský server ČT24.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.