Reakcia na objavenie nového variantu omikron je neprimeraná tomu, čo o ňom zatiaľ vieme. Informovanie sa v dobe pandémie mení na strašenie a niektorí ľudia sa na ňom stávajú závislými. Pre fungovanie spoločnosti je to zlá správa.

Zatiaľ čo nás stále trápi jesenná vlna pandémie spôsobená indickým (delta) variantom čínskeho koronavírusu, svet už sa desí nového variantu. Dôraz v predchádzajúcej vete je na slove desí. Strach je emóciou, ktorú normálne nevyhľadávame, – a predsa je v nás neustále vyvolávaný. A nová mutácia sa na to výborne hodí.

Dianie okolo variantu omikron vypovedá viac o spoločenských než zdravotných dôsledkoch tejto pandémie. Nejde; samozrejme, len o pandémiu, ale celkovo o spôsob, akým sa mení naša komunikácia a uvažovanie. Súvisí to s fungovaním médií a sociálnych sietí. Pandémia tieto zmeny zvýraznila a umocňuje vplyv zdanlivo virtuálnych problémov na reálny svet.

O variante omikron zatiaľ s istotou vieme len to, že toho veľa nevieme. Napriek tomu plní spravodajstvo a na finančných trhoch spôsobuje pohyby, aké sme dlhšiu dobu nevideli. A ktovie čo robí s mnohými ľuďmi, ktorí mediálnu prezentáciu údajnej novej hrozby sledujú.

Denná dávka strachu

Zdá sa, že časť ľudí sa stala závislá na strašení zo strany médií. Záujem o aktuálne dianie zjavne presahuje potrebu získavať informácie pre bežné fungovanie v spoločnosti. A dopyt aj v tejto oblasti vyvára ponuku. Médiá ochotne strašia a celú situáciu zhoršujú, podobne ako díleri drog radi napĺňajú potreby narkomanov.

(viac…)
Najnovšie autorské články