Piaty decembrový deň je už tradične časom, na ktorý sa tešia najmä deti. Aj keď svätého Mikuláša slávime až 6. decembra, sladkosti deťom nosí už večer predtým. Obchôdzka svätého Mikuláša má na Slovensku i inde vo svete bohatú a hlbokú tradíciu, ktorá sa však v posledných rokoch vytráca vo svetle globalizácie a zvykovej lenivosti.

Svätec Mikuláš je skutočnou historickou postavou, i keď o jeho živote veľmi veľa naisto nevieme. Narodil sa zhruba v druhej polovici 3. storočia nášho letopočtu, zrejme v meste Patara v Malej Ázii. Známy je aj ako Mikuláš z Myry, Mikuláš z Bari či Mikuláš Divotvorca.

Vieme, že slúžil ako myrský biskup, avšak už odmala bol podľa legiend známy svojou dobročinnosťou. Jeden z najznámejších príbehov hovorí o tom, ako istý kupec prišiel o všetky peniaze a hrozilo, že jeho tri dcéry sa budú musieť uchýliť k prostitúcii.

Mikuláš sa mu rozhodol pomôcť a v noci položil kupcovi na okno mešec peňazí ako veno pre najstaršiu z dcér. Na druhý deň mu podobne daroval mešec pre strednú dcéru a na tretí deň aj pre tú najmladšiu. V túto tretiu noc ho už čakal dotknutý kupec a vrúcne biskupovi poďakoval. Mikuláš ho údajne požiadal, aby o čine nikomu nepovedal.

Najnovšie autorské články