Pôda už nedokáže absorbovať viac krvi a na hline sa začínajú tvoriť červené kaluže. Vedľa vidím hŕbu nahádzaných baraních hláv. Sú odrezané a prázdnymi očami hľadia z 250 metrov vysokého posvätného vrchu na rieku a mesto pod nimi. K miestu medzitým prichádzajú stále ďalší pútnici s baranmi a hŕba sa neustále rozrastá.

S týmto na pohľad pohanským rituálom kontrastuje pravoslávny chrám z 12. storočia, nachádzajúci sa len o niekoľko desiatok metrov ďalej. Hromadná obeta je však len jedným aspektom Giorgobi, ako v Gruzínsku volajú deň svätého Juraja, pričom vôbec nie tým najpodstatnejším.

Muži odnášajú z trhu barana, ktorý bude na druhý deň obetovaný pri príležitosti sviatku Giorgoba (Gori, Gruzínsko). Foto: Tamta Gokadze.

Zuraba, nášho taxikára, sme nechali aj s autom v zápche pod chrámom a k posvätnej hore sme sa so skupinou pútnikov vybrali s fotografkou sami. Po ceste k chrámu Goridžvari (gorijský kríž), ktorá je dominantou Stalinovho rodiska a môjho prechodného domova – mesta Gori –, som nekráčal po prvý raz, no mal som taký pocit.

Inokedy ľudoprázdna cesta sa hmýrila mužmi a ženami každého veku s poloomráčenými kohútmi v rukách, malými deťmi a neustále sa vzpierajúcimi baranmi. Niektorí pútnici radšej vyčkali v autách v zápche pod chrámom a na vrch sa vyviezli, iní zasa na znak viery a pokory cestu absolvovali sami s bosými nohami a baranmi prehodenými cez plecia.

Asi po pol hodine cesty k cieľu sme dobehli mladú rodinu. Nespomaľovali ju ani tak malé deti, ktoré náročný výstup znášali s tichou rezignáciou, ale hneď dva malé vzdorovité barančeky. Po krátkom rozhovore sme zistili, že obetovaný bude len jeden z nich. Druhého pustia na slobodu. "Taká je tradícia," odpovedal s úsmevom na otázku "prečo" otec rodiny.

Tradície, hoci už v slabnúcej miere, sprevádzajú Gruzíncov ročným cyklom dodnes, pričom niektoré z nich už dvetisíc a viac rokov. Giorgoba je jednou z najdôležitejších. Svätý Juraj je považovaný za patróna Gruzínska, pričom mieru úcty, ktorej sa mu v tejto juhokaukazskej krajine dostáva, ilustruje aj fakt, že sú mu zasvätené hneď dva dni – 6. máj a 23. november.

V krajine je tomuto svätcovi zasvätených tiež najmenej 365 chrámov – pre každý deň v roku jeden. V anglofónnom svete preto panuje nepresná predstava, že od mena Juraj (angl. George) je odvodený aj názov Gruzínska (angl. Georgia). Gruzínci samotní však svoj štát volajú "Sakartvelo", teda zem Kartvelov ako sami seba nazývajú. Georgia je v skutočnosti skomoleninou perzského názvu Gruzínska – Gordžestán (zem vlkov).

(viac…)
Najnovšie autorské články