Činoherný klub v českej metropole k tomuto kroku pristúpil v súvislosti s hrou Behanding in Spokane, v češtine Ujetá ruka. Jej pôvodný britský autor Martin McDonagh si totiž želá, aby postavu Tobyho v nej účinkujúcej hral výlučne Afroameričan, pričom doteraz ju stvárňoval herec Ondřej Sokol, ktorý mal iba namaľovanú tvár na čierno. Informuje o tom portál iDnes.

„Držitelia licencie musia zaistiť, aby herec hrajúcu úlohu Tobyho bol potomkom černošských Afričanov alebo černošských obyvateľov Karibiku. Herec musí byť poskytovateľom licencie písomne schválený,“ stojí po novom v zmluve.

Divadlo vo vyjadrení tvrdí, že tejto požiadavke rozumie, ale bazírovaniu na nej v českých končinách a v kontexte divadla nechápe.

„Proti autorovej vôli je ktokoľvek bezmocný,“ komentoval kauzu riaditeľ divadla Vladimír Procházka s tým, že ochudobnenie divákov o tento kúsok predstavuje opačnú diskrimináciu.

Rovnaký problém sa podľa neho môže týkať aj iných klasických hier. Agentúry vraj zabudli, že v strednej Európe a na východe od nej nie sú černosi pre veľké dramatické úlohy k dispozícii.

Činoherný klub dúfa, že ide len o dočasné pozastavenie a nie definitívne stiahnutie inscenácie.

Najnovšie autorské články