5. decembra, 08:27

Štúdia: Marihuana môže zhoršiť kvalitu spermií u mužov aj ich potomkov

Štúdia: Marihuana môže zhoršiť kvalitu spermií u mužov aj ich potomkovCigareta z marihuany. Ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Z pokusov na myšiach vysvitlo, že užívanie marihuany môže mať dosahy aj na potomstvo. Majú znížený počet spermií aj ich pohyblivosť.

Politické strany naprieč parlamentom sa zhodujú, že tresty za držbu marihuany sú na Slovensku privysoké. V parlamente sú preto rovno dva návrhy na ich zníženie.

Časť liberálnych poslancov za OĽaNO predložila minulý týždeň na rokovanie novelu Trestného zákona, ktorá by znížila tresty pre ľudí, ktorí prechovávajú drogu pre vlastnú potrebu. Opakovane prichyteným užívateľom by po novom nehrozilo desať až pätnásť rokov za mrežami, ale päť až desať rokov. Týkalo by sa to iba recidivistov. Pri vážnych prešľapoch, teda pri díleroch či obchodníkoch s drogami, by sa tresty meniť nemali.

Predkladatelia musia návrh prepracovať. Niektorým poslancom z OĽaNO a Sme rodina prekážalo, že novela by mala znížiť tresty aj za užívanie tvrdých drog, nielen za marihuanu. Vznikla obava, že by to viedlo k dekriminalizácii heroínu či kokaínu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.