František na Cypre a v Grécku je bez debaty hlavnou témou vatikanistov. Zo svojej 35. apoštolskej cesty si vezme do Ríma 50 migrantov, vyzýva k pokoju na rozdelenom Cypre a k odstráneniu múrov v cirkvi. Diverzita nie je hrozbou pre identitu, upozorňuje.

„Ťažká a pekná cesta, ktorá sa dotkne rán“ na hraniciach Európy je plná politických a iných významov. Jednak migrácia „tlačí na európsku pevnosť, zatiaľ čo Európa je čoraz viac hluchá k masakrom utopencov v mori“. "Zaznie aj hlas stredozemských štátov, ktoré čelia tomuto masívnemu fenoménu,“ napísal denník Il Messaggero v tlačovom vydaní.

Pápež si aj preto na ceste späť priniesie 50 utečencov. O tomto čísle písali v predstihu už niektoré médiá, no Vatikán ich tesne pred cestou nepotvrdil ani nevyvrátil, a tak za to „pápežovi chudobných“ poďakoval cyperský prezident Nicos Anastasiadis počas návštevy.

Už v roku 2016 vzal František z utečeneckého tábora na gréckom ostrove Lesbos niekoľko moslimských rodín. Zastávka na gréckom ostrove je na programe aj tentoraz, no do Ríma si vezme migrantov, ktorí sú teraz na Cypre.

Pontifik vyzýva k pokoju na rozdelenom Cypre, k odstráneniu múrov v cirkvi a diverzita podľa neho nie je hrozbou pre identitu. Jeho slovám sa budeme venovať zajtra v pravidelnom pápežskom prehľade.

V cyperskej Nikózii bol na„ekumenickej modlitbe s utečencami“, čo ukazuje, že migrácia je „ekumenická výzva“, a aj to, aká je druhá nosná téma apoštolskej cesty. Františkova prítomnosť v prevažne pravoslávnych krajinách je „veľmi pozitívny znak prehĺbenia a posilnenia dialógu a vzťahov medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou“, komentoval predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch.

(viac…)

Najnovšie autorské články