2. decembra, 17:07

Konzílium odborníkov podporuje hygienikov pri zatváraní škôl. Gröhling má námietky. OĽaNO odsúdilo populizmus SaS

Konzílium odborníkov podporuje  hygienikov pri zatváraní škôl. Gröhling má námietky. OĽaNO odsúdilo populizmus SaSPrázdna trieda na Základnej škole vo Vranove nad Topľou 29. novembra 2021. Foto: TASR / Roman Hanc

Odborníci súhlasia so zatváraním škôl v problémových oblastiach. Pred dvoma týždňami navrhovali plošné prerušenie výuky, čo podporuje aj hlavný hygienik. Proti zatváraniu škôl v Bratislavskom kraji sa však ozval minister školstva.

Konzílium odborníkov podporuje regionálnych hygienikov pri prerušovaní prezenčnej výučby v školách. Uviedli to v spoločnom stanovisku, o ktorom vo štvrtok informovali TASR.

„Plne podporujeme rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré v súčinnosti s orgánmi miestnej samosprávy pristupujú k nevyhnutným krokom. Regionálni hygienici poznajú situáciu na lokálnej úrovni a je ich povinnosťou a poslaním prijímať všetky opatrenia potrebné na záchranu ľudských životov vrátane krátkodobého preventívneho prerušovania prezenčnej výučby,“ zdôraznili.

Plusy a mínusy zatvárania škôl

Konzílium tvrdí, že si uvedomuje problémy, ktoré prerušovanie prezenčnej výučby spôsobuje. Zároveň však hovorí o katastrofickej epidemickej situácii, poukazuje na kolaps nemocníc a strach rodičov o zdravie svojich detí.

„Právo na vzdelanie je nesmierne dôležité, no právo na život a zdravie je ešte dôležitejšie. Dnes nemáme k dispozícii žiadne ideálne riešenia. Krátkodobé prerušenie prezenčnej výuky sme sami navrhovali pred dvoma týždňami,“ uviedli s tým, že malo trvať sedem pracovných dní a malo byť celoplošné.

Podľa odborníkov sa v súčasnosti žiadna trieda nedá označiť ako úplne bezpečná. Hovoria, že deti a mladí ľudia sú najsilnejším vektorom šírenia nákazy. Zdôraznili, že cieľom ich návrhu bolo znížiť prenos nákazy medzi nimi a následný prenos do staršej populácie, ktorá má väčší podiel prípadov končiacich hospitalizáciou a úmrtím.

Minister verzus hygienici

So zatváraním škôl, najmä v Bratislavskom kraji, nesúhlasí minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Posledné nariadenia RÚVZ v súvislosti so zatváraním škôl idú podľa jeho slov proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Považuje to za veľmi dôležitý nástroj v pandemickej situácii, keď kolabuje zdravotníctvo a u detí a mladých ľudí sa zaznamenáva vysoká incidencia. Zhodujú sa na tom podľa neho aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília. Snahe ministerstva školstva zachovať prezenčné vyučovanie však rozumie.

Gröhling by mal miesto tvrdošijného postoja spojiť sily s hygienikmi

OĽANO víta stanovisko konzília odborníkov k zatváraniu škôl regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ). Zároveň odsúdilo správanie strany SaS, ktoré koaličný partner nazval „nezodpovedným“. Hovorí preto o populizme liberálov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.