Školy zatvoria aj v Bratislavskom kraji. Mikas sa sporí s Gröhlingom

Vladimír Lengvarský a Ján Mikas Vladimír Lengvarský a Ján Mikas. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Zdôrazňuje to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Považuje to za veľmi dôležitý nástroj v pandemickej situácii, keď kolabuje zdravotníctvo a u detí a mladých ľudí zaznamenávame vysokú incidenciu. Aktuálne platný lockdown by mal prehodnocovať minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský so svojím tímom odborníkov. Nové uznesenie by mala vláda schvaľovať v stredu 8. decembra, podľa vývoja situácie možno aj skôr.

Zhodujú sa na tom podľa neho aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília. Snahe ministerstva školstva zachovať prezenčné vyučovanie však rozumie. Vyplýva to zo stanoviska hlavného hygienika, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde ‚nie je problém s nákazou‘. Teraz sa musíme všetci sústrediť na záchranu životov a slovenského zdravotníctva. Radi by sme mali k dispozícii riešenia, ktoré by nikoho neboleli. Také však v prípade COVID-19 zatiaľ neexistujú,“ konštatuje Mikas.

Deti prenášajú ochorenie na členov domácností

Snahe ministra školstva Branislava Gröhling (SaS) udržať prezenčné vyučovanie čo najdlhšie rozumie. Ubezpečuje, že si uvedomujú dôležitosť prezenčnej formy vzdelávania a následkov, ktoré takéto rozhodnutie môže pre tisíce rodičov a detí znamenať. Poukazuje však na to, že hoci deti priamo neplnia covidové lôžka v nemocnici, zohrávajú významnú úlohu v mechanizme prenosu ochorenia COVID-19 na členov domácnosti, ktorí ho následne môžu zanášať ďalej.

„Pri viac ako 3 400 hospitalizovaných pacientoch preto musíme využiť každý dostupný a efektívny mechanizmus, aby sme šírenie ochorenia spomalili. A to okamžite,“ zdôraznil Mikas.

Regionálni hygienici úradujú

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktoré rozhodli o plošnom prerušení prezenčného vyučovania vo svojich územných obvodoch, si podľa neho uvedomujú závažnosť svojich rozhodnutí. Hlavný hygienik ubezpečuje, že to nerobia „len tak od boku“. Podotýka, že ide o odborníkov z oblasti medicíny a verejného zdravotníctva, svoje kroky prijímajú v spolupráci s miestnymi krízovými štábmi, pandemickými komisiami, bezpečnostnými radami, inými rezortmi či inštitúciami.

Hlavný hygienik konštatuje, že situácia je zlá. „Najskôr sa z nej dostaneme vtedy, ak budeme počúvať odborníkov a rešpektovať ich rozhodnutia namiesto toho, aby sme ich spochybňovali,“ povedal Mikas. Akékoľvek spochybňovanie odborných názorov a rozhodnutí jednotlivých RÚVZ naprieč politickým spektrom podľa neho len znižuje vážnosť a autoritu orgánov verejného zdravotníctva v očiach verejnosti, v konečnom dôsledku aj účinnosť a rešpektovanie opatrení.

Epidemiologická situácia sa podľa Mikasa nedá posúdiť na základe jedného faktoru a nedá sa zhrnúť do jedného čísla. Sledujú sa viaceré faktory.

ÚVZ SR zároveň informoval, že k plošnému zatváraniu škôl vo svojej územnej pôsobnosti doteraz pristúpili regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave, Vranove nad Topľou, Lučenci, Dolnom Kubíne, Banskej Bystrici, Trnave, Rimavskej Sobote, Senici, Galante, Čadci, Bratislave a Prievidzi.

Školy zatvoria aj v Bratislave

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy zatvoria v celom Bratislavskom kraji od pondelka (6. 12.). Školáci sa tu budú učiť dištančnou formou. Výnimkou sú len materské školy a prvý stupeň základných škôl. Rozhodol o tom regionálny hygienik.

Zákaz prezenčnej výučby, s výnimkou materských škôl  a prvého stupňa základných škôl, platí od pondelka pre okresy Bratislava I – V, Malacky, Pezinok a Senec. Týka sa to druhého stupňa základných škôl, škôl pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, gymnázií, stredných odborných škôl, stredných športových škôl, škôl umeleckého priemyslu a konzervatórií. Taktiež objektov, v ktorých sa prevádzkuje živnosť výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže.

Lockdown bude prehodnocovať Lengvarský so svojím tímom

Aktuálne platný tzv. lockdown by mal prehodnocovať minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) so svojím tímom odborníkov. Nové uznesenie by mala vláda schvaľovať v stredu 8. decembra. Po rokovaní vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO). Deklaroval, že ak bude treba prijať nejaké opatrenia, tak zvolá vládu aj skôr.

Pandémia by sa podľa Hegera nemala riadiť na základe názorov, ale na základe faktov. „Nie je podstatné, čo si ja myslím. Nehľadajme riešenia v názoroch,“ poznamenal.

Vláda v stredu nehovorila o sprísnení režimu na hraniciach pre nový koronavírusový variant omikron. V súvislosti s mutáciou vydal Heger podľa vlastných slov pokyn, aby sa ňou zaoberali kompetentní. Keď prídu s návrhom o sprísnení kontrol na hraniciach, tak ho bude riešiť. „Je dôležité, aby sme nevyvolávali atmosféru paniky. Neurobme znovu tú chybu. Pretože vidíme, že každý variant sa na konci dňa dostal všade,“ skonštatoval Heger. Dodal, že teraz je potrebné získať o novej mutácii čo najviac informácií.

Premiér si tiež myslí, že povinné očkovanie niektorých skupín je dobrá myšlienka. „Som rád, že si čím ďalej tým viac ľudí uvedomuje, že toto je jediná cesta a nie iba na Slovensku. To je to, čomu sa teším,“ povedal.

Heger zároveň podotkol, že vláda potrebuje jednotu. „Nepoviem nič nové, ak poviem, že tejto vláde škodí to, ak tu nie je jednota,“ hovorí Heger. Tvrdí, že k jednote vyzýva všetkých, aj opozíciu, a to najmä v otázke boja proti ochoreniu COVID-19. Premiér pracuje na tom, aby jednotu vybudoval, nedá sa to však podľa neho z večera do rána.

(tasr)


Ďalšie články