Dvojmetrový rozostup sám osebe nestačí, každý človek dokáže vírus šíriť na inú vzdialenosť, hovoria vedci z Veľkej Británie.

Nefarmakologické opatrenia rúško-odstup-ruky sa stali počas pandémie mantrou. Zodpovední občania si prekrývajú horné dýchacie cesty, dištancujú sa a čo najčastejšie si dôkladne umývajú ruky. Potvrdzuje sa však, že jednotlivé opatrenia majú význam len dokopy.

Vedci z University of Cambridge v novej štúdii tvrdia, že dvojmetrové rozostupy nechránia pred nakazením COVID-19 a to dokonca ani vonku. Bez použitia rúšok ide podľa odborníkov o „svojvoľnú mieru“, lebo prenos vírusu vzduchom je vysoko premenlivý.

Tím inžinierov zistil, že jednotlivé kašle sa značne líšia a „bezpečná“ vzdialenosť môže byť nastavená kdekoľvek medzi jedným až tromi alebo viacerými metrami. Závisí od toho, čo daný orgán verejného zdravotníctva vyhodnotí ako riziko. Na Slovensku sa za bezpečný odstup považujú dva metre. Aj covid automat ráta s tým, že v exteriéri sú rúška povinné pri vzdialenosti do dvoch metrov. Vírus sa však očividne za touto hranicou zázračne nerozplynie. Práve naopak.

Najnovšie autorské články