Zatiaľ čo sa pohľad sveta upieral na migračnú krízu na poľsko-bieloruskej hranici, na druhej strane EÚ sa rozbehla ďalšia utečenecká kauza. Prúd migrantov z Francúzska do Spojeného kráľovstva neustáva. Celé skupiny sa snažia dostať cez kanál La Manche v nafukovacích člnoch vhodných tak na Máchovo jazero, a nie do jedných z najrozbúrenejších a najfrekventovanejších vôd na planéte. V stredu došlo k tragédii, jeden z týchto člnov sa prevrátil a 27 ľudí utopilo. Rozpútalo to diplomatickú roztržku medzi Londýnom a Parížom.

Britský premiér Boris Johnson zverejnil na Twitteri list, ktorý po tragédii poslal francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Ide o veľmi kalkulovanú urážku. Takmer všetky návrhy, ako zlepšiť stráženie spoločnej hranice, sa totiž týkajú samotného Francúzska, čím implikujú zle vykonávanú francúzsku prácu. Francúzov musel obzvlášť pobúriť návrh na spoločné francúzsko-britské patroly na francúzskom území. V podstate ide o spochybnenie francúzskej suverenity.

Macron pobúrene odpovedal, že nemieni viesť diplomatické rokovania cez Twitter. „V týchto veciach nekomunikujeme medzi lídrami pomocou tweetov a zverejnených listov. Nie sme whistlebloweri,“ povedal Macron. Francúzi následne zrušili pozvanie britskej ministerky vnútra Priti Patelovej na spoločný samit o migrácii.

Čo sa týka twitterovej diplomacie, majú Francúzi sami maslo na hlave. Napríklad minulý týždeň oficiálny anglickojazyčný profil francúzskeho ministerstva zahraničia citoval svojho šéfa Jeana-Yvesa Le Driana. Podľa neho je Boris Johnson „populista, ktorý využíva všetky dostupné prostriedky, aby obvinil ostatných zo svojich vnútorných problémov“.

Najnovšie autorské články