29. novembra, 10:57

Pandémia v októbri: Ako sa zvýšila nadúmrtnosť v rôznych vekových skupinách

Pandémia v októbri: Ako sa zvýšila nadúmrtnosť v rôznych vekových skupináchFOTO TASR - Pavel Neubauer

Celková nadúmrtnosť v októbri 2021 na Slovensku dosiahla 16 percent, stále bola najvýraznejšia v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov). Najhoršia situácia bola v Prešovskom kraji, kde počet zomretých bol až o 42 percent vyšší ako v priemere predošlých päť rokov. COVID-19 bol v desiatom mesiaci štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí.

Zhoršujúca sa tretia vlna pandémie COVID-19 značne ovplyvnila vývoj mesačnej úmrtnosti. Na Slovensku v októbri 2021 zomrelo vyše 5,3 tisíca osôb, čo je najvyšší počet od apríla tohto roka. Počet zomretých prevyšoval o 15,8 percenta priemer rovnakého mesiaca predošlých piatich rokov.

Do októbrového porovnania s priemerom predošlých piatich rokov pritom už vstúpili vyššie hodnoty z minulého roka, kedy sa prvý mesiac prejavili dôsledky nastupujúcej druhej vlny pandémie. V októbri 2020 počet zomretých prevýšil päťročný priemer o 23 percent. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v októbri 2021, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR. Súčasne úrad revidoval aj údaje za predošlé mesiace tohto roka.

„Dosahy koronavírusu sa znova zhoršujú, v októbri ochoreniu COVID-19 podľahlo 439 osôb, teda štvornásobne viac ako v septembri. Počet obetí bol o 10 percent nižší ako pred rokom v októbri, keď sa začali výrazne prejavovať dôsledky druhej vlny pandémie. Aktuálne sa koronavírus vyšplhal na štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtia v SR s viac ako 8-percentným podielom zo všetkých zomretých, je to výrazný skok za posledné tri mesiace,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Od začiatku pandémie (marec 2020) ku koncu októbra 2021 spôsobil koronavírus v súhrne na Slovensku úmrtie už takmer 16-tisíc osobám.

Nadúmrtnosť sa prejavila vo všetkých krajoch okrem Bratislavského

Nadúmrtnosť, teda zvýšený počet zomretých v porovnaní s päťročným priemerom, sa v októbri tohto roka prejavila v siedmich slovenských krajoch, pričom dosahovala 4 až 42 percent. Najhoršia situácia bola v Prešovskom (42 percent) a Žilinskom kraji (23 percent). Len v Bratislavskom kraji bol počet úmrtí mierne nižší než priemer predošlých piatich rokov. 

Výraznú nadúmrtnosť v Prešovskom kraji ovplyvnil najmä nárast úmrtí na choroby obehovej sústavy a nádorov oproti predchádzajúcim piatim rokom. V Žilinskom kraji nadúmrtnosť v októbri ovplyvnil predovšetkým nárast úmrtí na koronavírus a choroby obehovej sústavy.

Najviac osôb v absolútnych číslach, vyše 4-tisíc, zomrelo v októbri vo vekovej skupine seniorov (65+), čo je oproti päťročnému priemeru o 18 percent viac. Až osem z desiatich úmrtí v októbri tvorili osoby práve tejto vekovej kategórie obyvateľov. Najvyššia nadúmrtnosť (24 percent) bola v desiatom mesiaci tohto roka v podskupine mladších seniorov (65 až 74 rokov).

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.