Koronavírusový variant omikron sa zatiaľ šíri rýchlejšie než delta mutácia, ale prejavuje sa len miernymi symptómami. Existujú obavy, že sa rozšíri do celého sveta. Počet štátov, v ktorých variant detegujú, rastie každým dňom.

Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) sa do nedele do 18.00 h nahlásilo zhruba 70 ľudí. Reagovali tak na výzvu súvisiacu s návštevou v zahraničí a novým variantom koronavírusu omikron. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

„Naďalej vyzývame ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili Juhoafrickú republiku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Svazijsko, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu [email protected],“ priblížila Račková.

Uviesť treba meno, priezvisko, telefónne číslo a okres, v ktorom sa osoba aktuálne zdržuje. Nahlásených kontaktuje príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a určí ďalší postup. ÚVZ prosí ľudí, aby výzvu brali vážne a neodignorovali ju. Osoby, ktoré navštívili vyššie uvedené krajiny, majú minimalizovať kontakty bez ohľadu na svoj očkovací status.

Najnovšie autorské články