Omikron je písmeno gréckej abecedy, naše O, a tiež nové označenie mutácie, ktorá vyvoláva obavy, že môže byť ešte nákazlivejšia ako delta. Je to však zatiaľ iba špekulácia, o smrtnosti nevieme zatiaľ vôbec nič.

Taliansko, Nemecko, Belgicko, Británia a tiež Česko. Nová a podľa mediálnych špekulácií pravdepodobne aj nákazlivejšia mutácia čínskeho koronavírusu omikron je definitívne v Európe. Krajiny uzatvárajú letové spoje so štátmi južnej Afriky, okrem Juhoafrickej republiky sa obmedzenia týkajú aj ďalších deviatich štátov z juhu kontinentu a Izraela či Hongkongu. Všetci prichádzajúci smerujú do karantény, vedci testujú vzorky vírusu. Priame letecké spojenie s juhom Afriky má napríklad Varšava či Viedeň, preto je zrejme len otázky dní, kedy sa nový vírus objaví aj u nás.

Pozrime sa ale najskôr, čo sa deje v štátoch, kde omikron už zachytili. Dobrou správou je, že ho dokáže detegovať PCR test, na podrobnejšie vedecké detaily ale potrebujú vedci viac času. Nič nevieme ani o smrtnosti nového variantu, ani o jeho nebezpečnosti pre jednotlivé vekové kategórie, vieme len, že je tu a líši sa od predchádzajúcich mutácií.

Ďalšou v rade európskych krajín, ktorá potvrdila prvý prípad nákazy variantom omikron, je Taliansko. Prítomnosť variantu omikron sa potvrdila u osoby, ktorá pricestovala z juhoafrického Mozambiku. "Pacient aj členovia jeho rodiny sú v dobrom zdravotnom stave," uvádza sa vo vyhlásení talianskeho zdravotníckeho inštitútu.

Najnovšie autorské články