Je britský premiér Boris Johnson na odchode? Londýnom sa šíria správy o rastúcom hneve vo vnútri Konzervatívnej strany, partaj padá v prieskumoch, líder opozičných labouristov Keir Starmer už prekonal Johnsona v popularite. Johnsonove problémy sú tiež dôkazom, že pandémia koronavírusu v Británii sa skončila, aspoň politicky. Jeho problémy totiž nemajú s covidom nič spoločné.

Môže za to hlavne Johnsonov štýl vládnutia. Nikto nemôže spochybniť, že je najlepší politik svojej generácie, čo sa týka vedenia kampane. Dvakrát vyhral ako konzervatívec v ľavicovom Londýne, úspešne vyviedol Spojené kráľovstvo z Európskej únie, v parlamentných voľbách získal najväčšiu konzervatívnu väčšinu od roku 1983.

Johnson je však tragický ako politik pri moci. Zvlášť v prípade, keď už nad sebou nemá žiadnu inú autoritu. Jeho vláde nemožno uprieť veľké úspechy. Dokázala vyjednať dohodu o odchode z EÚ, britský vakcinačný program je pôsobivý a krajina, na rozdiel od zvyšku Európy, neplánuje lockdowny. Úspech sa väčšinou dostaví, keď Johnson určí smer a potom nechá svojich podriadených konať. Problém nastáva, pokiaľ je nastavený smer zlý alebo sa sám premiér príliš mieša do detailov jeho prevedenia.

Súčasné Johnsonove problémy sa začali v októbri. Na konzervatívneho poslanca a bývalého ministra Owena Patersona prasklo, že pôsobil ako lobista pre zdravotnícku spoločnosť Randox a pomáhal jej získať zákazku na covidové testy. Paterson síce neporušil zákon, ale parlamentný etický kódex. Britská obdoba mandátového výboru odporučila, aby bol Paterson na 30 dní suspendovaný z parlamentu. Ak by to Dolná komora schválila, znamenalo by to začiatok procesu, ktorý by mohol viesť až k odvolaniu z parlamentu.

(viac…)
Najnovšie autorské články