Maďarské parlamentné voľby budú v apríli, ale predvolebná kampaň je už v plnom prúde. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa obáva využitia amerického zákona Magnitsky Act proti Maďarsku a poškodenia Fideszu sankciami.

V Maďarsku už tiká predvolebný čas. Spoločný kandidát šiestich maďarských opozičných strán na post premiéra Péter Márki-Zay sa v piatok stretol v Budapešti s veľvyslancami deviatich členských krajín Európskej únie vrátane nášho veľvyslanca Pavla Hamžíka.

Márki-Zay absolvuje verejné stretnutia, ktoré sa zväčša odohrávajú až po voľbách. Po nedávnej návšteve Bruselu, kde sľúbil prijatie eura, prijatie LGBT agendy a o Orbánovi povedal, že buduje fašistický štát, navštívil Bratislavu, kde sa stretol s bývalým premiérom Dzurindom. Minulý týždeň sa na pozvanie amerického chargé d'affaires v Budapešti Marca Dillarda zúčastnil na budapeštianskej schôdzke diplomatov, na čo dnes nadviazal stretnutím s veľvyslancami EÚ. Na schôdzke údajne hovorili najmä o boji proti korupcii.

Márki-Zay sa nielen predstavuje, ale zároveň vytvára mediálny tlak na Orbánovu vládu. Na stretnutí boli okrem slovenského ambasádora prítomní veľvyslanci Dánska, Grécka, Írska, Litvy, Lotyšska, Portugalska, Rumunska a Švédska. Márki-Zay hovoril o svojich obavách a zabránení volebným podvodom či záväzkoch Maďarska voči Európe. Stretnutie zorganizoval írsky veľvyslanec Ronan Gargan.

(viac…)
Najnovšie autorské články